Osebje akvarija v Louisiani je bilo presenečeno, ko so v njihovem akvariju z morskimi psi odkrili čudežno "rojstvo brez očeta". Mladiček "Yoko" se je rodil v akvariju, v katerem so bile le samice. Zaposleni v Shreveport Aquarium so povedali, da v tem akvariju ni bilo samcev že več kot tri leta.
NARAVNO ROJSTVO BREZ OČETA: V tem akvariju ni bilo samcev že več kot tri leta (VIDEO)
Trendi
Kar je še bolj presenetljivo, je, da je nosečnost te vrste morskih psov običajno dolga od devet do dvanajst mesecev, kar pomeni, da spočetje ni moglo potekati na običajen način. "To je neverjetno in kaže na odpornost te vrste," je dejal Greg Barrick, kustos živih živali v Shreveport Aquarium. "Resnično dokazuje, da življenje najde pot."
"Yoko" naj bi bil rezultat partenogeneze – redkega načina nespolnega razmnoževanja, pri katerem potomci nastanejo iz neoplojenih jajčec. Ta proces je zelo redek v naravi, vendar je prisoten tudi pri nekaterih drugih vrstah, kot so purani in pitoni.
Natančno ni jasno, kaj povzroči, da nekatere vrste preidejo v ta proces, niti kaj povezuje vrste, ki imajo to sposobnost. Jajce so raziskovalci prvič opazili pred približno osmimi meseci, vendar je mogoče, da je bilo nekaj mesecev prej neopaženo. Jajce se je izvalilo 3. januarja, Yoko pa zdaj "dobro napreduje", so zapisali na njihovi spletni strani.
Poleg partenogeneze obstaja tudi možnost, da je Yokojeva mama doživela zakasnelo oploditev, pri kateri oploditev poteka dolgo po parjenju. V naravi nekatere živali preložijo razvoj svojih zarodkov, da počakajo na boljše pogoje za rojevanje potomcev. Vendar pa ni jasno, zakaj bi do zakasnele oploditve prišlo pri Yokojevi mami v ujetništvu.
Za nadaljnje raziskave bodo zaposleni kmalu izvedli genetske teste na Yoku, ko bo dovolj velika za krvni test, verjetno v naslednjih nekaj mesecih. "Zelo smo navdušeni, da bomo v prihodnjih mesecih potrdili, ali gre res za primer partenogeneze ali zakasnele oploditve," je dejal Barrick.