Nakupi: V Sloveniji škandalozno visoke cene

Potrošniki lahko pri spletnem nakupovanju prihranijo, če med seboj primerjajo ponudbe v različnih državah, kaže pregled cen Evropskega potrošniškega centra. V Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) ob tem navajajo, da so pri nakupu šestih različnih izdelkov najvišje cene odkrili ravno pri slovenskih spletnih trgovcih.

Kot so sporočili z ZPS, so obiskali spletne trgovce v Avstriji, Italiji, na Hrvaškem, Madžarskem in v Nemčiji, cene pa so primerjali za Gorenjev pralni stroj, Samsungov televizor, Römerjev otroški avtosedež, Beurerjev merilnik krvnega tlaka, elektronska tablica Acer Iconia in robotski sesalnik Irobot Roomba.

"Rezultat je izjemno nespodbuden za slovenske spletne trgovce: prav pri vseh izdelkih smo najvišje cene odkrili v Sloveniji," so poudarili. Ob tem so sicer opozorili, da se garancijski pogoji med državami razlikujejo.

Pošiljanje v Slovenijo ni opcija

Medtem ko so v Nemčiji zelo redke trgovine, ki kupcem ne omogočajo pošiljanja v skoraj vse države EU, pa je zgodba drugačna pri sosednjih državah - skoraj nobena trgovina ni omogočala pošiljanja izbranega izdelka na naslov v Sloveniji.

"A kljub tej oviri smo njihove cene upoštevali, saj se vedno najdejo načini, kako priti do izdelka, hkrati pa je - še zlasti, če je razlika v ceni visoka - velika verjetnost, da boste tudi v klasični trgovini kupovali ceneje kot pri nas," so navedli v ZPS.

Spletne trgovine pošiljajo izdelke le v svojo državo, izjema je Nemčija

Mit o združeni Evropi, o enotnem evropskem trgu se je tako po pojasnilih ZPS razblinil že ob iskanju ugodnega nakupa zgolj za omenjene izdelke. "Razen Nemčije so le redke spletne trgovine, ki svoje izdelke pošiljajo še kam drugam kot samo v svojo državo," so dejali.

"Očitno je prišel čas, ko bi bruseljska administracija lahko po zgledu uredbe o gostovanju v mobilnih omrežjih segla tudi na področje spletne trgovine in preprosto predpisala, da morajo te omogočiti pošiljanje blaga v vse države EU," so poudarili. Po njihovi oceni bi namreč šele potem upali, da "bi škandalozno visoke slovenske cene upadle na ustrezno raven, ki je primerljiva z drugimi državami".

V ZPS sicer opozarjajo, da je treba biti pri spletnem nakupovanju zelo previden. Potrošniki naj tako vedno preverijo, s kom imajo opravka, naj ne nasedajo neverjetnim ponudbam, naj zaščitijo računalnik, naj se prepričajo, da je spletna povezava varna, pazijo naj tudi pri tem, kako plačujejo naročene izdelke. Če posumijo na goljufijo, pa naj ukrepajo takoj.

Deli novico:

tatar |  14 .12. 2013 ob  23: 11
Nikjer nobene cene še en trik več za zavajanje javnosti
StrupeniAdi |  14 .12. 2013 ob  21: 04
lp
Dobro jutro!
blue |  14 .12. 2013 ob  19: 38
in, kje so primerjave cen? al čemu je namenjen ta članek?