NA MEDNARODNEM SIMPOZIJU V ITALIJI: Raziskovalki UP FAMNIT uspešno predstavili genetske raziskave laškega smilja

Koper

Med 6. in 8. majem 2025 sta se raziskovalki Oddelka za aplikativno naravoslovje, Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, Univerze na Primorskem (UP FAMNIT), doc. dr. Alenka Baruca Arbeiter in Petra Gabrovšek, udeležili 11. mednarodnega mediteranskega simpozija o zdravilnih in aromatičnih rastlinah (MESMAP). Simpozij je potekal v okviru mednarodnega sejma MACFRUT 2025, enega vodilnih dogodkov v Evropi za sektor pridelave sadja in zelenjave, ki se je odvijal v obmorskem mestu Rimini.

S tem se je ponudila izvrstna priložnost za predstavitev najnovejših rezultatov genetskih raziskav laškega smilja (Helichrysum italicum Roth. G. Don), ki je dragocena rastlina Sredozemlja in bogat vir številnih fitokemijskih spojin z različnimi biološkimi lastnostmi. Na Oddelku za aplikativno naravoslovje UP FAMNIT se pod vodstvom prof. dr. Dunje Bandelj že od leta 2017 sistematično ukvarjajo s proučevanjem laškega smilja. V Ospu vzdržujejo kolekcijski nasad z različnimi genotipi in kemotipi laškega smilja, kjer proučujejo njegov potencial za gojenje v Sloveniji in nadaljnjo uporabo eteričnega olja, hidrolata in drugih rastlinskih izvlečkov v farmaciji, kozmetiki in prehrani. Njihove raziskave so izrazito interdisciplinarno zastavljene, saj odlično sodelujejo z raziskovalno skupino izr. prof. dr. Zale Pražnikar s Fakultete za zdravstvene vede (UP FVZ), od leta 2020 pa celo z Univerzo Pasquale Paoli na Korziki, kar je izrednega pomena za celostno proučevanje laškega smilja v Sredozemlju. Korzika se namreč ponaša z dolgoletno tradicijo pridelave laškega smilja za potrebe svetovno znane francoske kozmetične industrije (L'Occiten).

Raziskovalki sta v Riminiju navezali stik tudi z glavnim organizatorjem simpozija MESMAP, prof. dr. Nazım Şekeroğlu z Univerze Gaziantep (Turčija), ki je hkrati predsednik združenja AMAPMED (Združenje zdravilnih in aromatičnih rastlin Sredozemlja) in koordinator globalne organizacije GOFMAP (Globalna organizacija za zdravilne in aromatične rastline), kar je izrednega pomena za nadaljnje raziskave in vključevanje v mednarodne projekte, saj je Turčija ena najpomembnejših svetovnih velesil na področju pridelave zdravilnih in aromatičnih rastlin. Hkrati pa odpira to tudi nove možnosti za izmenjavo in mobilnost študentov UP FAMNIT.