MILIJARDER STAVI NA KITAJSKO: "Vlagam v vse, prav vse"

Trendi

Ameriški milijarder in ustanovitelj enega najuspešnejših hedge skladov na svetu (vrsta investicijskega sklada, ki ga upravljajo profesionalni vlagatelji in katerega cilj je doseči visoko donosnost, ne glede na razmere na trgu), David Tepper, je v redkem javnem nastopu za televizijsko mrežo CNBC razkril, da je zaradi obsežnih spodbujevalnih ukrepov, ki jih je napovedala Kitajska, začel močno vlagati v kitajsko gospodarstvo.

Po njegovih besedah so napovedani ukrepi za oživitev gospodarske rasti presegli njegova pričakovanja, zato se je odločil, da bo močno presegel svoje običajne omejitve za tovrstne naložbe. "Vlagam v vse: v sklade, terminske pogodbe … prav vse," je dejal Tepper in poudaril, da je optimističen glede vseh področij kitajskega trga.

Kitajska oživlja gospodarstvo s spodbujevalnimi ukrepi

Kitajska centralna banka je nedavno znižala obrestno mero in predstavila vrsto drugih monetarnih ukrepov za povečanje likvidnosti. Medtem je najvišji organ Komunistične partije Kitajske napovedal še dodatne korake za reševanje gospodarske krize, ki jo med drugim povzroča dolgotrajna nepremičninska kriza v državi. Eden najpomembnejših ukrepov je načrtovan kapitalski vložek v vrednosti približno enega trilijona juanov (142 milijard ameriških dolarjev oziroma 134 milijard evrov) v največje kitajske banke. Ta ukrep naj bi spodbudil posojilno aktivnost in izboljšal splošno likvidnost v državi. Posledično so se kitajski delniški trgi močno okrepili.

Indeks CSI 300 (indeks največjih podjetij na Kitajskem) je ta teden pridobil skoraj 11 odstotkov, medtem ko je hongkonški indeks Hang Seng dosegel rast, večjo od devetih odstotkov, in dosegel najvišjo raven po juliju 2023. Ta rast je vplivala tudi na mednarodne trge, kjer so se indeksi na ameriških borzah, kot sta Dow Jones in S&P 500 (Standard & Poor's 500), dvignili za približno 0,3 odstotke.

Kitajske delnice privabljajo vlagatelje

Tepperjev optimizem do kitajskih naložb je povzročil precejšnje zanimanje na trgu. Borzno trgovalni skladi (ETF - Exchange Traded Funds) s kitajskimi delnicami so se v četrtek močno okrepili: iShares MSCI China ETF (borzno trgovalni sklad, ki sledi največjim kitajskim podjetjem) se je podražil za 8,5 odstotka, Invesco Golden Dragon China ETF (borzno trgovani sklad, ki sledi kitajskim tehnološkim podjetjem) pa je dosegel rast v višini 11,5 odstotka. KraneShares CSI China Internet ETF (borzno trgovani sklad, osredotočen na kitajski spletni sektor) je prav tako zabeležil skok za 11 odstotkov. Nekateri finančni analitiki kljub trenutnemu optimizmu opozarjajo, da pretekli hitri skoki kitajskih delnic pogosto niso bili trajni. Menijo, da bi lahko trenutni ukrepi le začasno preprečili nadaljnjo deflacijo in da bi se trgi lahko kmalu stabilizirali. Zato vlagatelje pozivajo k previdnosti pri nadaljnjih naložbah.

Milijarder je pojasnil, da je kitajske delnice ocenil kot zelo privlačne zaradi nizkih razmerij med ceno in dobičkom (P/E - Price to Earnings Ratio). Mnoga večja kitajska podjetja namreč beležijo enomestna razmerja P/E ob hkratni dvomestni stopnji rasti, kar je izjemno privlačna kombinacija. Prav tako je poudaril, da imajo nekatere delnice velik delež denarnih rezerv - kar do 50 odstotkov svoje tržne vrednosti. Tepper meni, da bi ob krepitvi kitajskega juana številna podjetja lahko izpeljala odkupe lastnih delnic, kar bi še dodatno spodbudilo rast njihovih tečajev. Dodal je tudi, da bi rad videl začasni umik s trenutnih ravni, saj bi mu to omogočilo, da ponovno vstopi v trg z novimi omejitvami, če bodo napovedani ukrepi dejansko izvedeni.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija