MI GRADIMO EPK, EPK GRADI NAS: Kakšna bodo mesta slovenske Istre leta 2025?

Piran

Slovenska Istra je čudovit kraj, kjer gojimo različne jezike, kulture in mnenja. Ko se poenotimo, recimo za dobrodelne namene ali za pomembne razvojne projekte, je najlepše. Kakšna bodo naša mesta leta 2025? Kako bomo živeli v teh krajih? Bodo še meje ali bomo resnično svobodni? Ekipa, ki pripravlja Evropsko prestolnico kulture (EPK), se sooča s temi vprašanji in želi podati odgovore skupaj z vami.

Ekipa EPK z županom Đeniom Zadkovićem na čelu

Projekt so začeli leta 2018 umetniki in kulturniki s prvo tiskovno konferenco v Gledališču Koper. Opozarjali so na potrebe po spremembah in navedli Evropsko prestolnico kulture kot pot do teh sprememb. Julija 2019 so župani naših štirih obalnih občin projekt podprli s pismom o nameri. V teh dneh ga potrjujejo v vseh štirih Občinskih svetih. Zakaj?

Evropska prestolnica kulture je najuspešnejša kulturna pobuda v Evropi. Naziv, ki je bil od leta 1985 podeljen več kot 60 mestom, med njimi Atenam, Liverpoolu, Istanbulu, Firencam, Amsterdamu, Linzu, Vroclavu in mnogo drugim, je še vedno zelo priljubljen. Poleg tega, da združuje ljudi, krepi tudi gospodarstvo. Vsak vložen evro se je mestom, ki so dobili kandidaturo, povrnil vsaj štirikrat. Vsako leto nosita naziv dve evropski mesti iz različnih držav, ki postaneta tako svetilnika evropskega kulturnega dogajanja in sodelovanja. Leta 2025 bo eno mesto v Sloveniji in eno v Nemčiji pridobilo naziv Evropske prestolnice kulture.

EPK projekt delamo skupaj z občani, našo ekipo pa sestavljajo različni strokovnjaki, z enim samim ciljem: ZMAGATI.

Borut Jerman iz Kulturno izobraževalnga društva PiNA

Borut Jerman, podpredsednik in koordinator strokovnega dela na Kulturno izobraževalnem društvu PiNA: »EPK je projekt, ki izhaja iz ljudi in je namenjen skupnosti. Le preko sodelovanja lahko Istri zagotovimo novo razvojno priložnost, kultura pa je temelj, na katerem to priložnost lahko konkretiziramo. To je izhodiščna točka, pri kateri lahko vsak občan sodeluje s svojimi idejami, konstruktivnimi kritikami, projekti in izkušnjami.«

Chris Baldwin, umetniški vodja EPK programov v Plovdivuin v Galwayu

Chris Baldwin, umetniški vodja EPK programov v Plovdivu 2019 (Bolgarija) in v Galwayu 2020 (Irska), umetniški koordinator Piran 4 Istria 2025: »Umetniki in kulturne institucije istrskega prostora imajo zgodbo, ki si jo želijo pripovedovati in popotovanje, ki ga načrtujejo. Sveža občinstva se odzivajo na nove načine delovanja, drugačne kulturne miselnosti in izzive, ki jih doživljamo kot Istrani in Evropejci. Gre za klimatske in ekološke spremembe, vprašanja kulturne in politične dediščine, kar pomeni, da bo Piran 4 Istria 2025 resnično istrska, a obenem evropska kandidatura.«

Màrton Mehes, kulturni ataše na Dunaju in vodja mednarodnih kulturnih projektov

Màrton Mehes, kulturni ataše na Dunaju in vodja mednarodnih kulturnih projektov: »Zgodba, ki jo Piran 4 Istria 2025 piše Evropi, pripoveduje o istrskem območju in njegovih prebivalcih, ki so lahko ponosni na svojo (multi) kulturno dediščino. Iz vznemirljive, a včasih tragične preteklosti, jadramo v prihodnost z željo po razvoju in preobrazbi, po premagovanju zgodovinskih razkolov in pomanjkanja dialoga. Uspešno popotovanje nas lahko popelje do destinacije: evropskega modela regijskega in medobčinskega sodelovanja, ki sloni na kulturi.«

Martina Gamboz, vodja kandidature Piran 4 Istria 2025

Martina Gamboz, vodja kandidature Piran 4 Istria 2025 in strokovnjakinja za evropska sredstva: »Prispevek vsakega posameznika je dobrodošel in zelo dragocen. K sodelovanju ste vabljeni vsi občani in lokalne skupnosti, ki živite in ustvarjate na istrskem polotoku. Pridite k nam v Koper in predstavite vašo projektno EPK idejo. Pričakujemo vas konec oktobra, spremljajte našo internetno stran in sodelujte na FB-ju v anketnem vprašalniku. Obiskujte delavnice in razvijajte z nami naš skupni EPK projekt. Potrebujemo namreč veliko projektnih idej, energije in pristne želje po soustvarjanju boljšega življenjskega okolja za vse nas.«