S petdnevno delavnico se je v ponedeljek v Piranu začel projekt za obnovo kamnitega tlaka v zgodovinskem jedru mesta Kamnita preproga. Z njim želijo poleg vzorca za celovito obnovo starega jedra doseči tudi revitalizacijo samega mesta, je pojasnila Romana Kačič iz zavoda Abakkum.
MESTNO JEDRO PIRANA UMIRA TUDI Z VIDIKA VZDRŽEVANJA: "Tlak je v zelo slabem stanju, obnove v preteklih desetletjih pa so bile nekakovostne"
Piran
Kot je ob uvodu v celotedensko delavnico poudarila direktorica zavoda Abakkum Romana Kačič, mestno jedro Pirana umira tudi z vidika vzdrževanja dediščine. Tlak je v zelo slabem stanju, obnove v preteklih desetletjih pa so bile nekakovostne in so "fizični dokaz našega dosedanjega neznanja, kaj v starem mestu se lahko ali ne in kako naj se naredi".
Tekom projekta bodo tako izdelali digitalno karto, na kateri bodo popisali stanje tlaka v vsaki ulici, kar bo kasneje služilo smiselni in celoviti obnovi, ki bo potekala v dogovoru s stroko, domačini in obiskovalci Pirana. Konkretno bodo v okviru projekta na delu Istrske ulice pripravili vzorec prihodnjega načina obnove tlaka. S tem bodo dobili postavke, metodo dela in časovnico za samo obnovo mestnega tlaka, je še navedla Romana Kačič. Med drugim bodo izdali tudi štirijezično brošuro o dediščini kamna v besedi in sliki.
Projekt je sicer večplasten in je poleg revitalizaciji ulic in kamna namenjen tudi doseganju višje kakovosti okolja, ohranjanju kulturne dediščine ter nenazadnje novim vsebinam in novim delovnim mestom. Petdnevna delavnica bo zajela predavanja, pripravljalna dela in strokovni ekskurziji do dveh istrskih kamnolomov.
Projekt Kamnita preproga se sicer sofinancira iz Interreg programa Adrion, v njem pa sodelujejo tako lokalna skupnost kot zavodi in predstavniki gospodarstva, od piranske občine ter fakultet za humanistične študije in za turizem do Združenja zgodovinskih mest Slovenije in Turističnega združenja Portorož.