Ljubljana: Peta vseslovenska vstaja

Na ljubljanski Kongresni trg počasi prihajajo protestniki, za zdaj se jih je zbralo okoli tristo. Tako imenovana peta vseslovenska ljudska vstaja naj bi tokrat minila ob bolj skromnem kulturnem programu. Se bodo pa tudi tokrat protestniki predvidoma sprehodili po središču mesta, tudi mimo mestne hiše in urada Evropske unije do državnega zbora.

Med protestniki je za zdaj opaziti različne skupine ljudi, med njimi skupino mladih z zastavami s stisnjeno pestjo, nekateri protestniki imajo na transparentih zapisane tudi datume dosedanjih vstaj. Protestniki s transparenti in vzkliki zahtevajo oblast ljudstvu, prav tako so zapisali, da hočejo "strokovnjake, ne strankarske bedake".

Med pohodom po Ljubljani bodo protestniki brali svoje zahteve. Enajst društev in gibanj je nedavno sicer predstavilo šest zahtev. Med drugim zahtevajo, da gredo politiki najkasneje v roku šestih mesecev po zaupnico pred ljudstvo, torej na volitve. Podpisniki zahtev so izpostavili tudi nujne ukrepe proti politični in sistemski korupciji in klientelizmu, prav tako zahtevajo transparentnost pri porabi javnega denarja in pri kadrovanju na državni in občinski ravni ter v državnih podjetjih.

Že dan pred vstajo so aktivisti gibanja VLV v Ljubljani izobesili dva transparenta, enega nad grajskim tunelom ob Karlovški cesti, drugega ob Litijski cesti nasproti parka Kodeljevo. S prvim so pozivali ljudi k udeležbi na vstaji, z drugim pa ljubljanskega župana Zorana Jankovića k odstopu.

Udeležbo na tokratni vstaji je na Facebooku sicer napovedalo nekaj manj kot 1700 ljudi. Na množico so tudi tokrat pripravljeni policisti, ki so tako kot ob prejšnjih vstajah zavarovali tudi območje okoli državnega zbora.

Na protestu bodo tudi tokrat sodelovali kulturniki in umetniki, organizatorji tako imenovanih protestivalov, tokrat predvsem s pomenljivimi lutkami ter zastavami. Na Kongresnem trgu bosta tokrat nastopila pevska zbora Pinko Tomažič in Kombinat.

Željo, da bi opazoval današnjo vstajo, je izrazil tudi urad Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) za demokratične institucije in človekove pravice. Opazovanje današnjega dogodka bo prispevek k skupnemu poročilu spoštovanja zavez na področju pravice do mirnega zbiranja in svobode združevanja v sodelujočih državah Ovse, je sporočila vlada pred dobrim tednom dni.

Deli novico:

Ni prihodnosti |  27 .04. 2013 ob  16: 00
Sloveniji ni prihodnosti ker v Sloveniji javni uslužbenci (funkcionarji in politiki ) spoštujejo in cenijo bolj plačila za dober avto kot za davke in prispevke ni prihodnosti.