Mineva natanko leto dni od tragične nesreče, ki se je zgodila pri pristajanju toplozračnega balona na ljubljanskem Barju. V košari balona je bilo 32 ljudi, poleg pilota in kopilota še 30 potnikov. Štirje potniki so umrli na kraju nesreče, dva zaradi hudih opeklin nekaj dni zatem. Številni so se poškodovali, štirje imajo še danes zdravstvene težave.
Leto dni od tragične balonarske nesreče
Kronika
Nesreča balona se je zgodila malo pred 8. uro zjutraj, domnevno zaradi striženja vetra pri tleh. Balon je večkrat udaril v tla, zato so ponesrečenci popadali iz košare, razpršeni pa so bili v radiju enega kilometra. Reševalci, gasilci in policisti niso imeli lahkega dela - do poškodovanih pa so lahko prišli le peš. Trupla štirih ponesrečencev, ki so umrli že na kraju nesreče, so zoglenela, njihovo identiteto je potrdil šele Inštitut za sodno medicino.
Ob prihodu gasilcev je bil balon že na tleh, a je še vedno gorel. Prve ekipe reševalcev so na kraj nesreče prišle v desetih minutah. V reševalni akciji je sodelovalo 21 reševalnih ekip ter dva helikopterja. Samo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, kjer so takoj po prihodu morali oživljati deset ponesrečencev, je na dan nesreče pri zdravljenju sodelovalo vsaj 40 zdravnikov s svojimi ekipami.
V nesreči se je poškodovalo prav vseh 26 preživelih, 12 težje, 14 pa lažje. Od 18 poškodovancev, ki so jih zdravili v Ljubljani, jih je 14 povsem zdravih in so aktivni kot pred nezgodo. Dva poškodovanca imata zaradi poškodb še nekaj manjših zdravstvenih težav, dva pa zaradi posledic opeklin potrebujeta še dodatne operativne posege. Poškodovanec, ki so ga na zdravljenje premestili v Maribor, je le to zaključil.
V Ljubljani so poleg nekaj lažje poškodovanih, ki so kmalu zapustili bolnišnico, zdravili najhuje opečene, prav tako v Mariboru. V Celju so hospitalizirali opečenega moškega s številnimi zlomi, na Jesenicah in v Novem mestu pa lažje poškodovane.
Točne vzroke za nesrečo bo pokazalo končno poročilo službe za preiskovanje letalskih nesreč in incidentov, ki bo predvidoma objavljeno septembra, sicer pa bodo na ministrstvu za infrastrukturo v petek podali izjavo o napredovanju tehnične preiskave nesreče. Policija je v tem času že podala kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti, neuradno je ovadila pilota balona. Ovadbo morajo na zahtevo tožilstva dopolniti s prevodi nekaterih listin.
Že na dan nesreče se je izkazalo, da pilot ni imel veljavne licence, potrebnega spričevala letalskega prevoznika pa, enako kot vsi ostali ponudniki komercialnih poletov z baloni v Sloveniji, ni imelo niti podjetje Balonarski center, ki je organiziralo let.
Agencija za civilno letalstvo je zato balonarje, zmajarje in padalce prizemljila ter objavila operativno-tehnično zahtevo, na podlagi katere je bilo mogoče začeti z izdajanjem dovoljenj za komercialne lete balonarjem. Vendar zahteva ni določala, kje se takšen polet izvede. To področje je zato pokrival zakon o letalstvu, ki pa je za mesta vzletanja in pristajanja določal letališča, a se vsi balonarji za možnost vzletanja niso mogli dogovoriti z letališči. V začetku tega meseca je zato bil objavljen še pravilnik, ki ureja tehnične zahteve za vzletanje in pristajanje balonov.