Pilot in fotograf Matevž Lenarčič načrtuje ob podpori Pipistrela, ministrstva za zunanje zadeve ter ostalih sponzorjev preleteti Severni pol. Za ta podvig so morali njegovo letalo, s katerim je lani že obletel zemljo, nekoliko prirediti, da bo ustrezalo zahtevnim pogojem.
Lenarčič ob pomoči Pipistrela z letalskim podvigom
Lenarčič bo s Pipistrelovim letalom virus SW z ljubljanskega letališča poletel 19. aprila. Polet bo trajal tri do štiri tedne, je na novinarski konferenci povedal Lenarčič, saj je veliko odvisno od vremenskih razmer, v tem času pa bo preletel Norveško, Severni tečaj, Kanado, Atlantski ocean, Irsko, nato pa priletel nazaj v Slovenijo.
Po besedah direktorja Pipistrela Iva Boscarola je bilo letalo potrebno nekaterih izboljšav, saj se bo moralo v ekstremnih pogojih še posebej izkazati. "Veliko bo odvisno tudi od iznajdljivosti Matevža Lenarčiča, kar je doslej že velikokrat dokazal," je še dejal Boscarol, ki se boji predvsem tega, da bi moralo letalo zasilno pristati na ledeni ploskvi: "Tudi če bi letalo pristalo na vodo, ne bi potonilo, ker je narejeno tako, da plava, vendar se z njim pilot ne bi mogel več vzdigniti v zrak."
Vendar so to ekstremi, za katere Boscarol upa, da se Lenarčiču ne bodo zgodili. Tudi tokrat bo moral Lenarčič preleteti nekaj ekstremno dolgih poti, prav tako ga bo na poti čakalo tudi nekaj letenja v nočnem času. Med preletom Severnega pola bo Lenarčič opravljal tudi meritve izpusta črnega ogljika v ozračju, kar doslej ni pred njim izmeril še nihče. Pridobljeni rezultati meritev bodo še posebej pomembni zato, ker so podobne meritve doslej opravljali na zemeljskem površju ali na 10.000 metrih višine, je na današnji predstavitvi povedala Irena Ježek iz podjetja Aerosol.
Namen projekta je spremljanje podnebnih razmer in vplivov globalnega segrevanja. Arktika je namreč pomemben ustvarjalec vremena, spremembe ledenega pokrova imajo lahko znaten vpliv na hitrost in smer oceanskih tokov, kar vpliva na življenje po vsem svetu. Podobne meritve je Lenarčič opravljal tudi med poletom okrog sveta v lanskem letu in s seboj prinesel nekaj presenetljivih rezultatov.
Polet Lenarčiča bo ponovno mogoče spremljati preko svetovnega spleta, iz Slovenije pa mu bo nudena tudi celotna logistična podpora.
Po mnenju zunanjega ministrstva pomeni Lenarčičev projekt tudi priložnost promocije Slovenije in blagovne znamke "I feel Slovenia", zato ga podpira tudi s pomočjo slovenskih diplomatskih predstavništev. Zato bosta slovensko veleposlaništvo v Kopenhagnu in danski mednarodni novinarski center 19. aprila organizirala mednarodno tiskovno konferenco. Na njej bodo Lenarčič, Boscarol ter ugledni danski znanstveniki zainteresirani javnosti skandinavske regije predstavili projekt, njegovo znanstveno relevantnost za arktično območje in svet ter slovenske visokotehnološke dosežke, ki so ključni za izvedbo tega projekta.
Sorodne vsebine:
Leto 2012 je bilo tudi leto navdiha!