KUPUJETE NA TEMU IN SHEIN? Uvaja se poseben "davek"

Slovenija

Po novem bo potrebno za vse pošiljke, naslovljene iz tretjih držav, plačati pristojbino, je napovedala EU. Pristojbina naj bi znašala dva evra za pakete manjših vrednosti, do 150 evrov. Dva evra provizije naj bi plačal prodajalec za blago, ki je poslano direktno potrošniku. Za pakete, ki so poslani v skladišča, pa naj bi davek znašal 50 centov. Kot poroča Dnevnik, bo ukrep EU najbolj prizadel kitajski spletni trgovini Temu in Shein.

Evropski carinski uradi so lani obravnavali 4,6 milijarde paketov manjših vrednosti, kupljenih preko spleta, kar je enkrat več kot leta 2023. Od tega jih je 91 odstotkov prišlo s Kitajske. Ker naj bi uvedba nadzora pri taki količini paketov stala veliko, je po mnenju odbora evropskega parlamenta za trgovino prav, da Alibaba, Temu in Shein pošteno plačajo del stroškov. Z denarjem od pristojbin naj bi Evropska komisija plačala stroške dela evropskih carinikov.

Skoraj polovica vseh dostavljenih paketov v Sloveniji pride iz tujine, so pri Pošti Slovenije povedali za Dnevnik, od tega polovica s Kitajske. V preteklosti je bilo največ pošiljk AliExpressa, v zadnjem letu pa sta močno narasla Temu in Shein. V prvih štirih mesecih letošnjega leta se je število pošiljk s Kitajske še povečalo.

EU je sprožila postopke proti Sheinu zaradi suma številnih nepravilnosti pri poslovanju. Pri prodaji izdelkov naj bi uporabljali zavajajoče trditve o trajnosti, lažne oznake in prikrivali ključne kontaktne podatke, cene naj bi bile navidezno znižane, zato potrošnikom predstavljajo lažen občutek ugodnega nakupa, sporni naj bi bili tudi roki za odločitev o nakupu, ki kupce silijo k hitremu odločanju.

Evropska komisija je podjetju postavila rok enega meseca, da se odzove na očitke, sicer Sheinu grozi visoka globa. V podjetju so se na obtožbe odzvali z izjavo, da je njihova "prednostna naloga zagotavljanje varne, zanesljive in prijetne spletne nakupovalne izkušnje za evropske potrošnike".

S Temujem je Pošta Slovenija sklenila strateško partnerstvo. Temu hitro pridobiva tržni delež v Sloveniji. Po nekaterih raziskavah je tretjina slovenskih potrošnikov lani nakupovala preko Temu. Temu se je s 13-odstotnim deležem povzpel nad dolgo prevladujoči AliExpress, ki je zdrsnil na 12 odstotkov.

Kot navajajo v Pošti Slovenije za Dnevnik, spremembe odražajo prestrukturiranje trga čezmejne spletne trgovine in spremenjene navade slovenskih kupcev. Največ naročil še vedno predstavljajo oblačila in obutev (41 odstotkov), sledijo izdelki za šport in prosti čas (25 odstotkov), oprema za dom in vrt (19 odstotkov) ter elektronika in izdelki za osebno nego. Vrednost povprečnega naročila se giblje med 25 in 49 evri.

Finančna uprava RS (Furs) pojasnjuje, da Temu in Shein svojih pošiljk v Sloveniji ne sproščata v prosti promet, temveč to storita v drugih državah EU, od koder je blago nato dostavljeno slovenskim kupcem. Tako carinske formalnosti pogosto niso potrebne, razen če blago prihaja neposredno iz tretjih držav, kot je Kitajska.

Zaradi spremembe carinske zakonodaje julija 2021, ko je bila ukinjena oprostitev DDV za pošiljke v vrednosti do 22 evrov, je število ocarinjenih pošiljk močno naraslo. Pošiljke iz tretjih držav, ki jih fizične osebe pošiljajo fizičnim osebam, so še vedno oproščene DDV, če njihova vrednost ne presega 45 evrov, razen v primeru alkoholnih pijač, tobačnih izdelkov ter parfumov in toaletnih vodic.

Lani je Furs obravnaval več kot 221.000 carinskih deklaracij za poštne pošiljke iz tretjih držav. Kljub temu se nadaljuje trend rasti spletnega nakupovanja iz tujine, pri čemer je Kitajska še vedno ena glavnih izvoznih držav tovrstnega blaga.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija