Kubanci lahko od danes naprej prvič po 50 letih potujejo v tujino. Dolgo pričakovane reforme migracijske zakonodaje, ki jo je sprejela vlada Raula Castra, so se razveselili številni prebivalci komunističnega otoka, vendar se mnogi bojijo, da bodo oblasti še naprej omejevale potovanja.
Kubanci po pol stoletja lahko potujejo v tujino
Reforma, ki jo je vlada sprejela 16. oktobra lani, v veljavo pa je stopila danes, je prvi večji socialni ukrep komunističnega režima. Odločitev Kubancem odpira vrata v tujino, vsaj tistim, ki si to lahko privoščijo.
Vsi Kubanci, starejši od 18 let, bodo lahko prvič od 60. let prejšnjega stoletja potovali v tujino, če bodo imeli veljaven potni list. Na tuje bodo lahko potovali tudi mladoletniki, če bodo imeli overjeno dovoljenje staršev ali skrbnikov.
Koristi od novega zakona bo imelo tudi okoli dva milijona Kubancev, ki živijo v tujini, od tega jih 80 odstotkov živi v ZDA, največ na Floridi, ter športniki in strokovnjaki, ki se niso vrnili s potovanj v tujino.
Odkar so oblasti leta 1961 uvedle omejitve, so morali Kubanci pridobiti izhodno dovoljenje in povabilo iz tujine, kjer so lahko ostali največ 11 mesecev. Če se po tem času niso vrnili, so običajno za vselej izgubili pravico do vrnitve.
Doslej so samo formalnosti - potni list, izhodno dovoljenje, overitev dokumentov, vizum države, kamor potujejo - stale do 500 evrov, kar je bilo za večino Kubancev, katerih povprečni mesečni dohodek znaša 20 dolarjev, nedosegljivo. Odslej bodo morali plačati "le" 100 dolarjev za potni list.
Novi zakon je ena najpomembnejših reform, ki jo je sprejel Raul Castro, odkar je julija 2006 na čelu države nasledil brata Fidela. Od takrat je sicer uvedel vrsto reform, predvsem na gospodarskem področju.
Sorodne vsebine: