Nova droga, ki se je letos pojavila na Primorskem in v prestolnici, je samo še en dokaz, da je v nekaterih primerih tisto, kar loči zdravilo oziroma farmakološko sredstvo od mamila – zloraba. Policija pri nas do danes še ni zasegla mamila, znanega kot 'rožnati ali roza kokakin, 'tusi' ali 'tusibi', so pa bili maja letos obveščeni, da je bila mešanica mamila zaznana na območju Nove Gorice in Ljubljane. Vsebovala je več kot 38 odstotkov ketamina, 36 odstotkov je bilo MDMA snovi, še nekaj kofeina in 2C-B snovi. "Uživanje mamil je v zadnjih letih poraslo, predvsem na račun konoplje," pojasnjujejo na koprski policijski upravi.
KOPRSKA POLICIJA O POJAVU 'ROŽNATEGA KOKAINA': Še prej kot na ulici se mamila kupijo na spletu
Kronika
Mamilo znano pod imenom 'rožnati kokain' v osnovi vsebuje okoli 30 odstotkov ketamina, ki se uvršča med osnovna zdravila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in je najbolj uporabljan anestetik v veterini. Je tudi analgetik in antidepresiv, ki se v medicini uporablja že več kot pol stoletja. Množično so ga začeli uporabljati leta 1970, ko ga je odobrila ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA), kot analgetik in anestetik na bojiščih v Vietnamu. Na prelomu 20. stoletja so ga začeli uporabljati na zabavah z elektronsko plesno glasbo.
Tudi MDMA, najbolj znan ekstazi, je leta 1912 odkrila farmacevtska družba Merck, ki je iskala zdravilo za zmanjševanje apetita. V petdesetih letih ga je raziskovala severnoameriška vojska, kot "sredstvo za popustitev zavor", kasneje pa še psihiatri in psihologi, ki so predvidevali, da bi lahko sprostil zavrte paciente.
Ekstazi zastruplja možgane in povzroča okvaro spomina
Danes vemo, da uživanje ekstazija povzroča depresijo, tesnobo, srčno aritmijo, krvavitve, tromboze, možgansko kap, poškodbo jeter ... Po zadnjih raziskavah deluje ekstazi kot nevrotoksin, kar se kaže kot okvara spomina.
Zaradi mešanice različnih psihoaktivnih snovi ima rožnati kokain nepredvidljive učinke. Mešanica lahko poleg naštetega vsebuje tudi druge snovi, od psihoaktivnih snovi do farmakoloških sredstev, kot je paracetamol.
PU Koper: uporaba prepovedanih drog se je povečala ...
Čeprav 'tusibija' policija pri nas še ni zasegla, je zgolj vprašanje časa. "Zaradi geografske bližine in dobro uveljavljenih tihotapskih poti, ki potekajo čez Slovenijo, se nove droge hitro širijo preko meja. Poleg tega so spletni trgi pomemben dejavnik, ki omogoča dostop do novih drog še preden te dosežejo fizične distribucijske kanale," pravijo na koprski policijski upravi (PU Koper). Evropsko mamilarsko tržišče je "zelo prilagodljivo in se hitro odziva na nove trende", kar povečuje verjetnost vnosa novih drog v Slovenijo.
Pri nas je najbolj pogosta droga med uporabniki konoplja, sledi kokain, ekstazi, LSD, amfetamin in heroin. "Primerjava razširjenosti uporabe prepovedanih drog med prebivalci Slovenije med letoma 2012 in 2021 kaže na to, da se je razširjenost uporabe prepovedanih drog zvišala, in sicer predvsem na račun konoplje," pojasnjujejo na PU Koper.
V Luki Koper so oktobra 2022 zasegli 1,5 tone sestavin za proizvodnjo amfetamina. Skrit je bil med tovorom magnezijevega sulfata.
... kriminaliteta povezana z mamili pa zmanjšala
Kar pa se tiče kriminalitete, povezane z mamili, je v zadnjih petih letih nekoliko upadla. Leta 2019 je policija obravnavala 1.372 tovrstnih kaznivih dejanj, v letu 2023 pa 1.295. Letos je policija do 24. oktobra obravnavala 767 kaznivih dejanj povezanih z mamili.
Policija je med letoma 2019 in 2023 v Sloveniji zasegla največ konoplje. Leta 2019 so zasegli 707 kilogramov konoplje (8.980 rastlin), leto kasneje 1,5 tone (23.369 rastlin), leta 2021 je bilo zasežene 1,2 tone konoplje (22.831), leta 2022 pa 15.159 rastlin oziroma 696 kilogramov, in lani 12.058 rastlin konoplje oziroma 794 kilogramov.
Največ kokaina so zasegli leta 2021, in sicer 828 kilogramov. Istega leta so zasegli tudi največ ekstazija, to je 346.646 tablet in dodatnih 124 kilogramov, ter 7.817 pivnikov LSD. Kar zadeva amfetamin, je bila največja količina zasežena leta 2020, in sicer 108 kilogramov, medtem ko je bilo največ heroina zaseženega leta 2019, ko so policisti zasegli 759 kilogramov te droge.
"Zavedati se moramo, da statistični podatki o obravnavanih kaznivih dejanjih samo deloma odražajo dejansko stanje problematike na tem področju v Sloveniji. Kriminaliteta, povezana s prepovedano drogo, je tako imenovana prikrita kriminaliteta. Obstaja poseben odnos med udeleženci, kjer zaradi medsebojne odvisnosti ni klasično podanih naznanil policiji, tako da skorajda ni primerov, da bi posameznik, vpleten v neko kaznivo ravnanje, le-to tudi naznanil organom pregona. Podatki o kriminaliteti, povezani z omenjeno problematiko, izkazujejo samo odkrito kriminaliteto, torej tisto, ki jo policija odkrije na podlagi lastnega in samoiniciativnega dela," zaključujejo na PU Koper.
Pozabljate na vinsko trto in makova polja...