Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je danes že 11. razglasil nagrade za diplomska, magistrska in doktorska dela na temo Slovencev v zamejstvu in v izseljenstvu. Na podlagi ocene strokovne komisije je šest nagrajencev danes na slovesnosti v Ljubljani razglasila ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Tina Komel.
Na 11. nagradni natečaj urada je prispelo deset nalog za zamejske in prav toliko nalog za izseljenske teme. Skupno 20 nalog je sicer preseglo desetletno povprečje 17 prispelih nalog. Za tokratni natečaj je tudi značilno, da kar štirje od šestih nagrajencev prihajajo izza meja Slovenije - iz Avstrije in Argentine.
V kategoriji izseljenstvo je letos prvo nagrado prejela Nadia Molek za diplomo na Oddelku za antropologijo Filozofske fakultete Univerze Buenos Aires z naslovom "Ser esloveno en Argentina. Analisis antropologico de las diversas construcciones de eslovenidad".
Kot so zapisali v utemeljitvi, je v njej je celovito in poglobljeno raziskala konstrukcije identitete in razsežnosti etničnega opredeljevanja med več generacijami Slovencev oziroma njihovih potomcev v Argentini. Kot prva je tudi opravila pregledno in bolj celovito analizo Slovencev v Argentini, ki vključuje različne starostne skupine Slovencev in njihovih potomcev, ki so tudi geografsko, politično ali kako drugače različno opredeljeni.
Na drugo mesto se je uvrstil Miha Koderman z doktoratom na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem z naslovom "Turizem iskanja korenin: Slovenci v Avstraliji". V njem je opravil temeljito analizo turistične mobilnosti izseljencev oziroma priseljencev slovenskega porekla v Avstraliji, vsebuje pa tudi poglobljen zgodovinsko-geografski oris izseljenske skupnosti Slovencev v Avstraliji.
Tretja nagrade je šla v roke Leandra Rossana Sukicha iz argentinske Cordobe za diplomo z naslovom "Asociacion Mutual Eslovena de Cordoba", v kateri je problematiziral odnos med interno komunikacijo in organizacijsko kulturo na primeru Slovenskega podpornega društva iz Cordobe.
V kategorijo zamejstvo je prvo nagrado prejela Magdalena Ogris za diplomo na Univerzi v Celovcu s področja pedagogike z naslovom "Zwei- und mehrsprachige Erziehung im Kindergarten". Kot so zapisali v utemeljitvi, predstavlja diploma celovito analizo manjšinske in večjezične vzgoje in izobraževanja. Posvetila se je predvsem dvojezičnim vrtcem na avstrijskem Koroškem.
Druga nagrada je šla v roke Daniela Wuttija s Fakultete za kulturne vede Univerze v Celovcu za magisterij s področja psihologije z naslovom "Drei Familien, Drei Generationen. Das Trauma des Nationalsozialismus im Leben dreier Generationen". Glavni predmet je zaradi protimanjšinskega delovanja povzročena travma, ki jo je raziskoval na primeru treh koroško-slovenskih družin v treh generacijah.
Tretjo nagrado pa si je prislužila Nika Lavrih iz Trebnja za magisterij z naslovom "Percepcija slovenstva med različnimi generacijami slovenske narodne manjšine na avstrijskem Koroškem" s Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani. V magisteriju je med drugim ugotovila, da razlike v dojemanju slovenstva povzročajo različne življenjske izkušnje, družinske prilike, obseg rabe slovenščine in predvsem izobrazba, piše v utemeljitvi.
Slovesnosti v Slovenski akademiji znanosti in umetnosti, na kateri je danes ministrica Tina Komel razglasila nagrajence, so se ob nagrajencih udeležili tudi raziskovalci, profesorji in mentorji ter člana komisije DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak in Franc Pukšič, so še sporočili iz Urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Morda vas zanima tudi:
Ljubljanski heker z vdori do 270.000 evrov