Pri hrvaškem otoku Pašman so ujeli izredno strupeno srebrnoprogo napihovalko, lat. Lagocephalus sceleratus. Vsebuje zelo močan strup tetrodotoksin, ki lahko povzroči hude zdravstvene težave ali celo smrt. Pri hrvaškem Inštitutu za oceanografijo in ribištvo opozarjajo na veliko previdnost.
KDAJ JO LAHKO PRIČAKUJEMO V NAŠEM MORJU? Ujeta pri Pašmanu, njen strup 1250-krat močnejši od cianida (FOTO)
Svet
Gre za izredno strupeno in invazivno vrsto ribe, ki so jo ujeli v bližini manjšega otoka Košara pri Pašmanu. Če jo ujamete, bodite skrajno previdni in se izogibajte neposrednemu stiku. Poleg tega, da je strupena, ima izredno močno čeljust in ostre zobe, njen ugriz lahko povzroči resne poškodbe, še opozarjajo pri inštitutu. V nobenem primeru pa je ne uživajte, saj je lahko usodno.
Čeprav ni ravno pogosta prebivalka Jadranskega morja, so jo v zadnjih letih že večkrat ujeli ali opazili v Dalmaciji. Prvič so jo ujeli leta 2012 pri otoku Jakljanu blizu Dubrovnika. Domneva se, da je v Jadransko morje prišla skozi Sueški prekop, jo pa ribiči vse bolj pogosto najdejo v svojih mrežah vzhodnega dela Sredozemskega morja.
❗OPREZ❗ Prije koji dan, kod otočića Košara pored Pašmana, ulovljena je otrovna i invazivna srebrenopruga napuhača...
Objavil/a Institut za oceanografiju i ribarstvo dne Sreda, 09. februar 2022
Njen strup tetrodotoksin je kar 1250-krat močnejši od cianida. Ribe se raje ne dotikajte z golimi rokami in uporabite rokavice.
Komentiraj
Kopirano iz Wikipedije, tako da to ni bilo ravno vceraj. Ta vrsta je v Mediteranu ze dolgo prisotna. V Crni gori je bila ze veckrat ujeta...