KAVNI AVTOMATI IN NEOPRAVIČENE BONITETE? Policija vodi predkazenski postopek, FURS pojasnjuje, Luka Koper ne komentira

Koper

Policijska uprava Koper (PU Koper) je potrdila, da poteka predkazenski postopek v zvezi s kazensko ovadbo zoper odgovorne osebe v Luki Koper, podrobnosti o preiskavah v tej fazi ne razkrivajo. Tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je potrdila prejem prijave suma korupcije in omejevanja konkurence v Luki Koper, a očitanih kršitev iz svoje pristojnosti ni ugotovila. Je pa prijavo posredovala policiji, Javni agenciji Republike Slovenije za varstvo konkurence, Finančni upravi RS in Nadzornemu svetu Luke Koper.

Kot smo že poročali, je bila na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) januarja vložena obsežna prijava suma korupcije in omejevanja konkurence v Luki Koper. Prijava, ki jo je kasneje dopolnila tudi kazenska ovadba, navaja vrsto domnevnih nepravilnosti pri oddaji prostorov za postavitev prodajnih avtomatov, domnevno favoriziranje podjetja Automatic Servis, sporno dodeljevanje ugodnosti nekaterim zaposlenim in morebitne davčne kršitve. 

Obtožbe o zavestnem nezakonitem ravnanju

Prijava posebej izpostavlja prakso dodeljevanja vrednostnega kredita za tople napitke določenim skupinam zaposlenih, kar naj bi Automatic Servisu omogočilo zagotovljen prihodek, Luka Koper pa naj bi to knjižila kot "reprezentanco" namesto kot boniteto. "Vodstvo Luke Koper, d.d. se je zavedalo nezakonitega ravnanja, vendar se je kljub temu zavestno odločilo kršiti predpise in neenakopravno obravnavati zaposlene," je zapisano v prijavi.

Ob tem naj bi obstajale tudi osebne in poslovne povezave med vodilnimi v Luki Koper in Automatic Servisom. Delavski direktor in član uprave Vojko Rotar naj bi bil dolgoletni prijatelj direktorja koprske poslovne enote Automatic Servisa Matjaža Novaka. Prijava omenja tudi Mitjo Korvo, ki naj bi bil poslovni partner Novaka, hkrati pa je bil v preteklosti odgovoren za oddajo površin v najem brez razpisov.

Policija potrdila, da poteka predkazenski postopek

Na PU Koper so potrdili, da poteka v zvezi s tem predkazenski postopek. "Potrdimo lahko, da poteka predkazenski postopek, zbirajo se torej obvestila o sumu storitve kaznivega dejanja. Na konkretna vprašanja o preiskavah v tej fazi zaradi upoštevanja določil različnih zakonov ne odgovarjamo," so zapisali v odgovoru na naša vprašanja.

KPK odstopila prijavo nadzornemu svetu Luke Koper in ostalim organom

KPK je potrdila prejem prijave januarja 2025 in njeno dopolnitev v februarju, ki jo je nato odstopila pristojnim organom. "V predhodnem preizkusu smo prijavo proučili in jo marca odstopili v informacijo policiji, Javni agenciji Republike Slovenije za varstvo konkurence, Finančni upravi RS in Nadzornemu svetu Luke Koper, saj iz prijave izhajajo očitki, ki so v pristojnosti teh organov," navajajo v odgovoru na naše vprašanje.

Suma koruptivnih dejanj KPK ni potrdila. "Glede na razpoložljivo dokumentacijo nismo potrdili utemeljenega suma kršitev iz pristojnosti Komisije (kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije)," so zapisali. Pri tem so tudi ugotovili, da Luka Koper v skladu z Zakonom o javnem naročanju za oddajo nepremičnin v najem za izvajanje storitve prodaje preko prodajnih avtomatov, v tem primeru ni zavezana izvesti javnega postopka.

"Prav tako ni bilo mogoče potrditi navedb, da naj bi določen član uprave Luke Koper vplival na odločitev uprave o predčasni odpovedi pogodbe drugemu ponudniku, saj je odločitev o odpovedi v skladu z zakonodajo in statutom družbe sprejela štiričlanska uprava," še dodajajo. Potrdili niso niti očitkov o nasprotju interesov. "Tudi očitkov o nasprotju interesov določenega zaposlenega v Luki Koper pri sklenitvi pogodbe s trenutnim ponudnikom prodajnih avtomatov glede na razpoložljive dokaze in dokumentacijo nismo potrdili, saj ta zaposleni v postopku razpisa za oddajo površin za postavitev prodajnih avtomatov ni sodeloval oziroma se je iz tega postopka izločil," so še zapisali na KPK.

Nevenka Kržan in Vojko Rotar

Ali gre za večletne kršitve davčne zakonodaje?

Glede očitkov o davčnih kršitvah pri obračunavanju bonitet zaposlenim, pa zna imeti Luka Koper težave. V prijavi je med drugim navedeno, da je podjetje Automatic Servis določenim zaposlenim vsak dan na predplačniški ključek naložilo znesek za en topli napitek 0,50 evrov, ne glede na to, ali je bil napitek dejansko koriščen ali ne. Luka Koper naj bi za to storitev plačevala mesečne zneske Automatic Servisu, ti stroški pa naj bi bili knjiženi kot "strošek reprezentance", ne pa kot boniteta, kar naj bi predstavljalo kršitev davčne zakonodaje. 

Furs potrdil, da delodajalec mora zagotoviti ugodnosti vsem pod enakimi pogoji

Na Fursu podrobnosti ne razkrivajo. "Na vprašanja, ki se nanašajo na konkretnega davčnega zavezanca, ne moremo odgovarjati zaradi varovanja davčne tajnosti," so zapisali v odgovoru na naše vprašanje. Obenem pa na Fursu pojasnjujejo, da se "ugodnosti manjših vrednosti ne štejejo za boniteto, če jih delodajalec zagotavlja vsem delojemalcem pod enakimi pogoji"

Delodajalec za boniteto do vrednosti 15 evrov ni dolžan poročati, saj se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja, a če očitki iz prijave držijo, bi tovrstne bonitete, ki so bile dodeljene le določenim zaposlenim v Luki Koper, lahko letno presegale 100 evrov, takšna praksa pa naj bi trajala več let. V kolikor bo Furs ugotovil, da gre v tem primeru za boniteto, bo morala Luka Koper to ugodnost obračunati zaposlenim. Zneski bi lahko bili visoki glede na čas trajanja teh ugodnosti. 

V Luki Koper na nobeno od vprašanj ne odgovarjajo  

Za pojasnila smo se obrnili tudi na Luko Koper, ki pa se je zavila v molk. Zanimalo nas je, ali je družba res več let določenim skupinam zaposlenih omogočala vsakodnevni brezplačni topli napitek in po kakšnih kriterijih je bila ta ugodnost dodeljena ter ali drži očitek, da je bilo vodstvu znano, da bi takšna praksa lahko predstavljala kršitev davčne zakonodaje, ter ali so dejansko kljub temu vedenju s kršitvami nadaljevali.

Luko Koper smo vprašali tudi, kolikšen je bil skupni znesek plačil podjetju Automatic Servis iz naslova brezplačnih napitkov v letih 2022, 2023 in 2024, pa tudi, kako vodstvo odgovarja na očitke o kršitvah različnih zakonov, vključno z Zakonom o delovnih razmerjih, Zakonom o dohodnini, Zakonom o davčnem postopku in Kazenskim zakonikom. Brez pojasnila ostajajo tudi domnevne osebne povezave med članom uprave Vojkom Rotarjem in direktorjem koprske enote Automatic Servis Matjažem Novakom, prav tako ne odgovarjajo na očitke o domnevni poslovni povezavi med Mitjo Korvom, zaposlenim v sektorju nabave, in Matjažem Novakom glede na njuno skupno dejavnost oddajanja čolnov.

Iz Luke Koper so odgovorili le, da vsebine, ki jih članek izpostavlja, temeljijo na netočnih in zavajajočih navedbah, ki imajo izrazito negativen prizvok. Zaradi njihove škodljivosti za ugled družbe Luka Koper teh navedb ne bodo dodatno komentirali. 

Deli novico: