Trgatev v Istri, na Krasu in Vipavskem se počasi zaključuje. Pri največjem istrskem vinarju Vinakoper računajo, da bodo vinogradi obrani že konec tega tedna oziroma v začetku prihodnjega. Letošnja trgatev bo bolj skromna. Koliko manj ga bo, pa bo znano, ko bo vse 'pod streho'.
GLAVNI ENOLOG VINAKOPER BOŠTJAN ZIDAR O LETOŠNJI LETINI: "Najbolj so jo skupili mlajši vinogradi in rdeče sorte"
Koper
"Dejstvo je, da so jo letos zaradi suše bolj skupili mlajši vinogradi in tisti, ki so sušno bolj izpostavljeni. Vinogradi v dolinah in na delih, kjer trta ne trpi toliko pomanjkanja vode, pa so dali dobre rezultate," pravi Boštjan Zidar, glavni enolog pri Vinakoper, ki dodaja:
"Veseli smo, da smo v klet dobili izredno zdravo grozdje, za kar se moramo zahvaliti vestnemu in strokovnemu delu naših vinogradnikov. Seveda pa je vedno narava tista, ki kroji pridelek. In ta je letos v Istri pustila kar velik pečat, predvsem z vročim poletjem brez padavin in posledično sušo."
Kot pojasnjuje Zidar, je grozdje v času zorenja, predvsem v sušnih legah, prisilno dozorevalo, kasneje pa tudi prešlo v fazo dehidracije. "Ta povzroča koncentracijo v grozdni jagodi in posledično višje sladkorne stopnje, višje kisline, tanine … kar pa ni vselej dobrodošlo," izpostavlja. Zato je bilo letos še toliko bolj pomembno pozorno spremljati dozorevanje in pravilno določiti čas trgatve.
Boštjan Zidar
Vinakoper je letos v svojih vinogradih začel s trgatvijo že v drugi polovici julija. Že vrsto let dozorevanja grozdja ne spremljajo več zgolj po sladkorju, kislinah in pH, ampak upoštevajo še celo vrsto pomembnih faktorjev, kar 42 različnih parametrov. Z natančnimi informacijami tako lažje določijo pravi čas trgatve in poskušajo potrgati zrelo grozdje še preden pride do dehidracije.
"Tako ohranimo lepe sadne note in visoko kakovost grozdja," dodaja Zidar. Letos so za strojni park nabavili dva nova obiralna stroja, ki sta omogočila, da so ob pravem času pobrali več grozdja.
Je pa grozdja letos manj, po prvih ocenah za četrtino manj, o čemer smo že poročali. Kot razlaga Zidar, je bila letina podvržena zelo toplemu začetku pomladi in posledično je trta hitro začela rasti. Nato je sledil vdor hladnega zraka, ki je v nekaterih vinogradih povzročil pozebo. Sledilo je mokro obdobje, "ki je zahtevalo veliko pozornosti pri zaščiti trte pred boleznimi". "Na žalost so nekateri opravili 'trgatev' že spomladi ob prvem pojavu preonospore. Tudi v času cvetenja so bile vremenske razmere vse prej kot ugodne in zaradi tega je bila oplodnja slabša," opisuje.
V poletnih mesecih so trte trpele veliko vročino in sušo, vse opisano pa je prispevalo h končnemu rezultatu – manjšemu pridelku, "ki se ponekod kaže manj, ponekod pa na žalost bolj". Rdeče sorte grozdja so bile letos bolj podvržene izpadu zaradi suše kot bele sorte.
Na vprašanje, zakaj je odkupna cena malvazije letos rekordna, pa Zidar odgovarja, da na ceno sicer vpliva manjša količina pridelka, a je pri tem pomemben faktor tudi veliko povpraševanje po vinu te sorte, ki "postaja vse bolj zaželeno na vsaki mizi".