FRANCO JURI: Plemenita eleganca je nadomestila vulgarno rdečo barvo Benečanke. Velika večina Pirančanov proti spremembi.

Piran

Znamenita piranska Benečanka, ki so jo domačini in obiskovalci mesta poznali kot rdečo stavbo, je po več mesecih ugibanj in negodovanj spremenila podobo. Stavba na stičišču ulice IX. korpusa in Tartinijevega trga je poslej svetle pastelne barve z le rahlim opečnatim tonom. Prenove Benečankinega pročelja tako ni preprečilo niti zbiranje podpisov civilne iniciative, ki so jo sicer podprli tudi na piranski občini. Sodeč po komentarjih na spletnih omrežjih je velika večina ljudi prepričana, da je Piran tako izgubil pomemben del svoje prepoznavnosti. Na drugi strani pa Franco Juri, direktor Pomorskega muzeja, italijanska skupnost ter Zavod za varstvo kulturne dediščine. Občina Piran je, kot nam je zaupala Slavica Tucakov, še vedno proti spremembi, a to je tudi vse. Bossmana ni slišati. 

 

Odločitev za prenovo pročelja najbolj znane stavbe v mestu je sicer sprejela občina Piran kot lastnica stavbe. Ta je lani izbrala tudi novega najemnika, podjetje Etigraf, ki v Benečanki načrtuje prodajalno penin in kristala ter dva luksuzna apartmaja. Pred tem je bila stavba v upravljanju domačega društva Čikole Čakole. Načrt za sedanjo prenovo so izdelali konservatorji Zavoda za varstvo kulturne dediščine, ki so pri tem našli košček starega ometa in tako potrdili domneve strokovnjakov, da je bila stavba prvotno bela. Naj ob tem poudarimo, da gre za smernice, torej bi lahko z nekaj politične volje končni izgled stavbe bil tudi drugačen. A župan Peter Bossman je modro politično tiho. 

In odločitev je padla. Kljub več sto podpisom domačinov in prijateljev Pirana je bila stroka neomajna. Pri tem pa, kot poudarja Irena Dolinšek,ni upoštevala, da se je stara podoba te slovite hiše že globoko urezala v spomin in zavest tako prebivalcev kot obiskovalcev Pirana”. Odločitev konservatorjev so označili za radikalen in samovšečen poseg v prostor, s katerim so zbrisali njegovo prepoznavnost.

 

V rdečo barvo, ki je Benečanki dala današnjo prepoznavnost, je stavbo odel arhitekt Edo Mihevc leta 1957. Kot je dodala Dolinškova, je “skupaj z njenim vpadljivim pročeljem izginil blišč celotnega kraja in se razblinila strast, ki je prežemala zgodbo njenih lastnikov”.

FOTO: Franco Juri in Manuela Rojec, predsednica italijanske skupnosti Piran

Boj za Benečanko: Na eni strani velika večina prebivalcev, na drugi Franco Juri, italijanska skupnost ter Zavod za ohranjanje dediščine

Od samega začetka zgodbe o prenovi stavbe je odločitev o spremembi barve fasade izrazito podpiral Franco Juri, direktor Pomorskega muzeja. Moderiral je tudi okroglo mizo, ki so jo  predstavniki italijanske skupnosti organizirali "čez noč", kjer so poudarjali strokovno odločitev, a glede na odzive Pirančanov, ne preveč uspešno.

V telefonskem pogovoru nam je zaupal, da podpira spremembo barve iz več razlogov, predvsem zato ker gre za neuspešen poskus oplemenitenja stavbe s strani arhitekta Eda Mihevca, ki je v 50. letih prejšnega stoletja krojil podobo Obale. "Vulgarno rdečo barvo je zamenjala plemenita eleganca," je dodal ter izrazil veselje, ker je odločitev stroke obveljala. 

Lasa Pur dir 

Benečanka, najlepši primerek beneško gotske arhitekture v Piranu, je bila zgrajena sredi 15. stoletja in je tako najstarejša ohranjena hiša na Tartinijevem trgu. Njeno zunanjost poudarjajo izjemno oblikovani arhitekturni členi in bogato kamnito okrasje, najizrazitejši je njen vogalni gotski balkon. Med oknoma drugega nadstropja je vzidana kamnita plošča s stoječim levom, pod katerim je napis Lasa pur dir (Pusti, naj govorijo). Legenda, ki se je ohranila med Pirančani pravi, da se je neki bogati beneški trgovec zaljubil v lepo domačinko in ji zgradil hišo tik ob mestni loži. Ljubosumni Pirančani so ju zavistno opravljali, par pa si je v obrambo omislil omenjeni napis, ki se je ohranil do danes.

 

Deli novico:

Istrijan |  20 .06. 2016 ob  08: 18
Tradicija neke regije je pogojena s kontinuiteto.
Kontinuitete v Istri iz znanih razlogov ni več.
Bolj kot prava barva neke fasade je pomembno to, da se ljudem pove resnico.
Resnica pa zahteva tudi uradno opravičilo s strani vladajočih.
Politiki |  19 .06. 2016 ob  22: 59
Če politiki menjavajo barve in drese , pa so bili do včeraj LDS potem pa kar naenkrat SD potem pa spet kaj drugega . Takšni pač smo.
Meni je vseeno kakšna je , samo da je urejena.
manesco |  19 .06. 2016 ob  22: 35
Izgleda da pozabljate da je Bossman legalno izbran župan OP.To da so ljudje,piranski butci und butci volili stranko ne njega .Volilci imajo vedno prav.!Torej čemu se čudite.Kar ste volili to imate.!
zoran13 |  19 .06. 2016 ob  18: 47
MISEL DNEVA

So pa politiki v Sloveniji dali ljudem zelo slab zgled o tem, kaj
sta demokracija in svoboda govora. Ker so to uporabljali na način,
da se je spreobrnilo v vulgarnost, in ljudem dali dovoljenje, da se
lahko pogovarjamo na vulgaren način, drug drugega zmerjamo po
medijih pod pretvezo svobode govora.
Jure Franko
Primorske novice, 12.februar 2016
www.primorske.si

RARA TEMPORUM FELICITAS, UBI SENTIRE, QUAE VELIS ET QUAE SENTIAS, DICERE LICET
Redki so tisti srečni časi, ko je dovoljeno misliti, kar hočeš, in govoriti, kar misliš.
Tacit rimski zgodovinar

* Opozorilo: Izogibajte se žaljenju/zaničevanju sokomentatorjev.
BARVNA |  19 .06. 2016 ob  17: 35
KOMEDIJA
Bossman je kriv |  19 .06. 2016 ob  17: 22
Občina je financirala obnovo in Bossman, nas zupan se ni postavil za svoje občane. Lepo je obnemel in obsedel v svojem županskem stolčku, statist, ki si ne upa niti kej rečt. Ampak vi občani ste ga izvolili in zdej ste dobili posledice.
Ragnio |  19 .06. 2016 ob  14: 46
Hm,kolikor je dinastija Juri legitimna da govori in ocenjuje vulgarnost=?Še dobro,da jo niso pobarvali v zeleno...pa še kakega zmaja narisali...
@satir |  19 .06. 2016 ob  13: 53
me pa nekaj v tvojem komentiranju zmoti. Najprej "okaraš" ljudi, ki nesmelo pljuvajo po dolgem in počez, samo da pač pljuvajo .... na koncu pa sam z nič manjšo ihto izpljuneš svoj krepki zalogaj pljunka čez "nevredni" socializem... Mogoče bi se tudi sam moral naučit biti iskren, kar "svetuješ" tistim, ki drugače gledajo od tebe...
Kr en |  19 .06. 2016 ob  13: 01
Edini ofarbani so Pirančani. Do včeraj ni nikogar brigalo kaj se s to hišo dogaja. Od danes pa je zgubila dušo, oskrunjen je simbol Pirana in podobne kagade.

Ker nepismeni kavč vročekrvneži nasedate vsaki provokaciji brez da bi za trenutek vključili možgane, vam postavljam enostavno vprašanje, Kdo je naročil in kdo plačal popravilo hiše?
Govori se da je to Občina, ker je hiša občinska, alora se pogovarjajte z županom, in ne vpletajte drugih ljudi, le zato, da zameglite zgodbo!
Ta |  19 .06. 2016 ob  12: 01
-1
pravih Piranezov ( Pirančanov, bi porekli žabarji ... ) in njihovih potomcev praktično sploh ni v Piranu nikjer več ... mogoče samo še 3 ali 4 ...
Matej |  19 .06. 2016 ob  11: 46
"pirancani" si jemljete pravico odločati o temu? Kateri? Saj vas je 95% priseljencev iz vseh koncev Slovenije in bratskih republik bivše juge. Malo spoštovanja do stroke in par sto let stare zgodovine ne bi škodilo. Stavim, da ko so jo prebarvali v rdečo ni smel nobeden pisniti sicer bi bile enake polemike kot so sedaj
ala šu, še 1 "kromatična" uganka : |  19 .06. 2016 ob  11: 27
črno ... rdeče ... črno ... rdeče ... črno ... rdeče ... črno rdeče črno rdeče črno rdeče črnordečečrnordečečrnordečeBELOOOOOOOOoooooooooo .........

; kaj je to ? :-)

1