"Evropejci se soočajo z novo gospodarsko realnostjo, kakršne niso doživeli že desetletja: postajajo revnejši," je za ugledni ameriški časnik Wall Street Journal zapisal gospodarski novinar Tom Fairless. Kupna moč peša, povprečna država EU je revnejša od večine ameriških zveznih držav in če se bo sedanji trend nadaljeval, bo v nekaj letih razlika v razvitosti med ZDA in Evropo enaka, kot je trenutno med Japonsko in Ekvadorjem.
EVROPEJCI POSTAJAJO VSE BOLJ REVNI: Šokantna napoved Wall Street Journala, to se bo zgodilo z Evropo
Svet
Tom Fairless, dolgoletni dopisnik Wall Street Journala (WSJ), ki spremlja evropsko gospodarstvo, je v članku "Evropejci postajajo revnejši. Da, vsi smo na slabšem" Američanom razložil, kako se Evropejci spopadajo z novo gospodarsko realnostjo oziroma dejstvom, da postajajo vse revnejši.
Kako je Evropa prišla do te točke?
"Življenje na celini, ki ji tujci dolgo zavidajo umetnost življenja, hitro izgublja sijaj, saj Evropejci vidijo, da se njihova kupna moč topi," zapiše novinar. Ker je potrošnja v prostem padu, je Evropa na začetku leta zašla v recesijo, kar je okrepilo občutek relativnega gospodarskega, političnega in vojaškega nazadovanja, ki se je začelo na začetku stoletja.
Europeans are getting poorer and Americans are getting richer. The story behind a continent’s economic decline.
Posted by The Wall Street Journal on Sunday, 16 July 2023
Sedanje težave Evrope so nastajale dolgo. "Starajoče se prebivalstvo, ki daje prednost prostemu času in varnosti zaposlitve pred zaslužkom, je začelo leta šibke gospodarske rasti in rasti produktivnosti. Potem je prišel udarec: pandemija Covid-19 in dolgotrajna vojna v Ukrajini. Odzivi vlad so samo še poslabšali problem. Da bi ohranili delovna mesta, so svoje subvencije usmerili predvsem v delodajalce, potrošniki pa so ob cenovnem šoku ostali brez denarne varnosti. Nasprotno pa so Američani imeli koristi od poceni energije in državne pomoči, namenjene predvsem državljanom, da bi ti ohranili porabo," piše WSJ.
"Three-quarters of a trillion euros in subsidies, tax breaks and other forms of relief have gone to consumers and...
Posted by Net Zero Watch on Monday, 17 July 2023
Visoki stroški energije in divja inflacija zmanjšujejo cenovno prednost proizvajalcev na mednarodnih trgih in rušijo nekoč harmonična delovna razmerja. Po podatkih Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) se je zasebna potrošnja v evrskem območju zmanjšala za približno en odstotek. V ZDA, kjer "gospodinjstva uživajo močan trg dela in naraščajoče dohodke", se je povečala za skoraj 9 odstotkov.
Ob tem navaja tudi podatek, da so se ob upoštevanju inflacije in kupne moči plače od leta 2019 v Nemčiji znižale za približno 3 odstotke, v Italiji in Španiji za 3,5 odstotka ter v Grčiji za 6 odstotkov, realne plače v ZDA pa so se v istem obdobju povečale za približno 6 odstotkov.
Kot piše ameriški novinar, je po podatkih Mednarodnega denarnega sklada gospodarstvo evroobmočja v zadnjih 15 letih zraslo za približno 6 odstotkov, v ZDA za 82 odstotkov. Tako je "povprečna država EU na prebivalca revnejša od vseh ameriških zveznih držav, razen Idaha in Mississippija", glede na poročilo Evropskega centra za mednarodno politično ekonomijo, neodvisnega možganskega trusta s sedežem v Bruslju.
Če se bo sedanji trend nadaljeval, bo do leta 2035 razlika med gospodarsko proizvodnjo na prebivalca v ZDA in EU tako velika kot danes med Japonsko in Ekvadorjem, piše v poročilu, ki ga navaja Wall Street Journal.
Komentiraj
Izgubili smo veščine, znanje in infrastrukturo, ki so potrebni za ohranitev naše industrijske konkurenčnosti. Prav tako ne moremo zanemariti težav, ki so povezane z našim izobraževalnim sistemom, akademski usposobljenosti in premajhno usmeritev na tehnična in poklicna znanja, izobraževanje mladih, ki so težko zaposljivi.
Ukrepi zadnjih let, visoki divja inflacija (tiskanje denarja), visoka cena energije, strašenje z raznimi ukrepi , prepovedmi, standardi je samo še pika na i. Srečno Evropa.