18. maja bo minilo 1000 dni od požara na Trubarjevi ulici 40 v Piranu. Medtem ko ena od lastnikov stanovanj v zgradbi opozarja na to, da bi veljalo prostore vsaj očistiti, so se očitno na piranski občini, ki je prav tako lastnica dela stavbe, odločili počakati na odločitev sodišča. Skrbi, da bi se stavba sesedla sama vase, zavračajo.
BODO PIRAN 'KRASILI' TAKŠNI LETAKI? Saga zaradi požara se nadaljuje
Piran
22. avgusta 2019 je zagorelo v stavbi na Trubarjevi 40 v Piranu. Dogodek je pokazal na kar nekaj neprijetnosti, od zahtevne gasilske intervencije do pre(težkega) usklajevanja po požaru med samimi lastniki posameznih delov zgradbe.
Piranska občina je namreč lastnica poslovnega prostora v pritličju stavbe, kjer je požar izbruhnil zaradi poškodovanega napajalnega kabla na električni peči. Prostor je takrat najemalo podjetje Adet.
Zadeva je pripeljala na sodišče, kjer so v teku tri tožbe. Od podjetja Adet d.o.o. piranska občina terja 51.724 evrov, tožba pa je doletela tudi piransko občino, saj lastnika stanovanj v stavbi prav tako zahtevata odškodnino.
BONUS VIDEO: Kdo je bil maršal Tito?
Junija 2020 je piranska občina že izdala dovoljenje lastnikom stanovanj za sanacijo, a so ga morali preklicati. Izvedenec gradbene stroke je takrat ugotovil, da je vstopanje v stavbo preveč nevarno, stavba pa je primerna zgolj za rušenje.
"Že 964 dni čakam na to, da bi vsaj počistili objekt v celoti," nam je pred prvomajskimi prazniki dejala Maja Miglioranza, ki ima z možem v lasti eno od stanovanj v zgradbi. Sogovornica namreč meni, da bi Občina Piran "morala biti tako objektivno odgovorna do občanov občine Piran, sosedov in turistov, če ni že do samih lastnikov objekta na Trubarjevi 40, da ne bi čakala samo na odločitev okrožnega sodišča v Kopru, ampak da bi vsaj prevzela pobudo, da se takoj vse počisti." Ob tem je opozorila na to, da je že več kot dve leti in pol v njunem stanovanju poln hladilnik hrane brez elektrike.
"Najlažje je čakati na milost in nemilost sodišča," ob tem pravi Miglioranza in s prstom zopet kaže na občino: "Župana namreč skrbi davkoplačevalski denar. Stroški pa bodo mnogo višji, če se bo hiša, uničena v požaru, sesedla sama vase in bo s tem 'potegnila' za seboj še preostale povezane hiše." Lastnica se je odločila, da na problematiko opozori z letaki, ki jih bo ob 1000. dnevu od požara razobesila po Piranu.
"Vstop v stavbo je sodeč po ugotovitvah izvedenca gradbene stroke nevaren, okna in vrata so zato zaklenjena oziroma zaščitena z deskami," odgovarjajo na Občini Piran, kjer dodajajo, da "iz nobenega izvedenskega poročila ne izhaja, da bi obstajala nevarnost, da bi se stavba sama od sebe porušila".
Kot pravijo na občini, sanacija samo enega posameznega dela objekta ni mogoča in po njihovih besedah ni smiselna. "Stavbo je treba obnoviti v celoti, saj je primerna po oceni izvedenca gradbene stroke zgolj za rušenje. To bo verjetno mogoče šele po zaključenih sodnih postopkih," razlagajo, ob tem pa poudarjajo, da si je občina "želela in si dolgo prizadevala, da bi s preostalimi etažnimi lastniki dosegla sporazum o skupni sanaciji objekta. Do slednjega žal ni prišlo."