Poslanci Ljudstva svobode (PDL) nekdanjega italijanskega premiera SilviaBerlusconija so v sredo zvečer zagrozili s skupinskim odstopom, če bo njihov vodja izgubil sedež v senatu. S tem so vnovič zaostrili napetosti znotraj vladne koalicije pod vodstvom Demokratske stranke (PD) premiera Enrica Lette, ki ji v tem primeru grozi razpad.
Pristojna senatna komisija bo o izključitvi Berlusconija, ki je bil pravnomočno obsojen zaradi davčne utaje, odločala naslednji petek. O tem mora nato na plenarnem zasedanju dokončno odločati še senat. To naj bi se zgodilo sredi oktobra.
Že pred tednom dni je sicer senatna komisija, pristojna za vprašanja imunitete, v prvem glasovanju o tem vprašanju zavrnila prošnjo enega od Berlusconijevihzaupnikov, da mu ne odvzamejo poslanskega sedeža. Podobno odločitev gre po pisanju francoske tiskovne agencije AFP pričakovati tudi tokrat.
Trdijo, da zakon ne more veljati za kazniva dejanja
Podlaga za glasovanje je lani sprejeti protikorupcijski zakon, ki določa, da v Italiji osebe, pravnomočno obsojene na več kot dve leti zapora, ne smejo biti člani parlamenta in ne smejo kandidirati na parlamentarnih volitvah. Berlusconijevipodporniki trdijo, da zakon ne more veljati za kazniva dejanja, storjena pred začetkom njegove veljavnosti.
Na srečanju v sredo zvečer so se poslanci Berlusconijevega Ljudstva svobode odločili, da bodo v primeru njegove izključitve iz senata skupinsko odstopili. Predlog, ki ga je podal vodja Berlusconijevih poslancev v senatu Renato Schifani, so zbrani pozdravili z odobravanjem in aplavzom.
Kot je medtem pojasnil vodja poslancev stranke v spodnjem domu parlamenta Renato Brunetta, "ni bilo predloga za skupinski odstop". "Smo zgolj zaprosili vsakega poslanca, naj premisli in se odloči po svoji vesti," je dejal po poročanju AFP.
Demokratska stranka že obsodila odločitev
Vodja največje vladne stranke, levosredinske Demokratske stranke, Guglielmo Epifani je že obsodil odločitev poslancev Ljudstva svobode in jo označil za vnovičen "dokaz njihove neodgovornosti do države". "PDL tvega, da bo uničila vse in destabilizirala dejanja vlade, ki se trudi rešiti težave Italijanov," je dejal.
Vlada skuša sicer kljub grožnjam zdržati pritisk. "Če kdo misli, da lahko pritiska na vlado, mora vedeti, da nima nikakršnih možnosti. Premier in njegova Demokratska stranka nimata namena kršiti načel pravne države, da bi si zagotovila obstanek vlade," je komentiral eden vodilnih članov PD Dario Franceschini, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Sredinega srečanja s poslanci se je sicer udeležil tudi Berlusconi, ki je potožil, da preživlja najtežje dni svojega življenja. "Vse od obsodbe v začetku avgusta zaradi absurdnih in obrekljivih obtožb sodnikov ne spim več," je dejal in dodal, da je v tem času izgubil 11 kilogramov.