ALI 'STARŠEVSKI' ODNOS DO ŽIVALI ŠKODI? Razumevanje potreb in meja pri skrbi za hišne ljubljenčke

Trendi

Nekateri lastniki hišnih ljubljenčkov svoje živali obravnavajo kot otroke, vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da takšen "starševski" odnos do živali lahko povzroči več škode kot koristi. Čeprav ljubljenčki resnično prinašajo srečo in čustveno podporo, ima njihovo prekomerno razvajanje lahko negativne posledice tako za živali kot za lastnike.

Prekomerna navezanost in njene posledice

Med pandemijo so ljudje več časa preživeli doma in posledično vzpostavili močne vezi s svojimi ljubljenčki. Faith Wild, vedenjska strokovnjakinja za živali, poudarja, da so številni ljudje svoje ljubljenčke postavili v središče svojega življenja, kar pa ni nujno zdravo za živali. Na primer psi lahko postanejo odvisni od nenehne pozornosti svojih lastnikov, kar lahko povzroči ločitveno tesnobo. Takšne težave se lahko kažejo skozi destruktivno vedenje, kot je grizenje pohištva ali pretirano lajanje, ko so sami doma. Wildova poudarja, da je nujno, da lastniki kosmatincev vzgajajo svoje ljubljenčke z razumevanjem, postavljanjem pravil in doslednostjo. Namesto fizične kazni naj se lastniki osredotočijo na krepitev spoštovanja in zaupanje med seboj in živaljo. Ko lastnik postavi jasne meje, žival ve, kaj se od nje pričakuje, in se počuti bolj varno.

Koristi in tveganja pretirane čustvene navezanosti

Psihologinja Tamara Cavenett pojasnjuje, da so hišni ljubljenčki lahko pomemben vir podpore za ljudi, ki preživljajo čustveno težka obdobja, kot so razpad zveze, izguba ljubljene osebe ali ko otroci odrastejo in zapustijo dom. Raziskave potrjujejo, da interakcija z ljubljenčkom lahko zmanjša stres, izboljša razpoloženje in spodbuja občutek povezanosti, kar ima pozitiven učinek na duševno zdravje. Vendar Cavenettova opozarja, da se nekateri lastniki preveč čustveno navežejo na svoje ljubljenčke in jih uporabljajo kot izgovor, da se izognejo socialnim stikom ali drugim dejavnostim zunaj doma. Ljudje, ki imajo močno navezanost na svoje živali, pogosto neradi zapuščajo dom in postanejo preveč zaščitniški. Nekateri celo zanemarijo svoje družabno življenje, saj se bojijo, da bi žival trpela zaradi njihove odsotnosti. To lahko vodi v izolacijo in negativno vpliva na njihovo duševno zdravje, piše Australian Broadcasting Corporation.

Vzpostavljanje zdravega odnosa z ljubljenčki

Strokovnjaki svetujejo, naj lastniki vzpostavijo uravnotežen odnos s svojimi ljubljenčki. Čeprav ljubljenčki lahko nudijo čustveno podporo, ne morejo nadomestiti človeških odnosov. Lastniki naj bodo pozorni na znake, ki kažejo, da je njihova navezanost na ljubljenčka morda pretirana. Na primer, če se izogibajo socialnim dogodkom ali nimajo želje po spoznavanju novih ljudi zaradi skrbi za ljubljenčka, je to znak, da je potrebno premisliti o uravnoteženju odnosa.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija