Slovenji je trenutno veliko razlogov za optimizem, je po sprejetju proračuna in po oceni Evropske komisije v odgovoru na vprašanje poslanca SDS Andreja Širclja v DZ danes podarila premierka Alenka Bratušek. "Absolutno se je zgodil preobrat, absolutno smo dobili potrditev, da gremo v pravi smeri," je pristavila.
Bratuškova je danes ponovila, da je trenutno v Sloveniji veliko razlogov za optimizem, strinja pa se, da ne tudi za veselje, saj je treba še veliko postoriti.
Kot je spomnila, je Evropska komisija v petek ocenila, da je slovenski proračun skladen s programom. V tej luči je izpostavila še, da smo se tako po dolgih letih znašli med petimi najboljšimi državami. Bolje sta se odrezali le Nemčija in Estonija, Slovenija pa je v družbi Nizozemske in Francije, je izpostavila.
S sindikati dogovorila 200 milijonski rez
Poudarila je še, da je na čelo vlade stopila, ko je država beležila 4,5-odstotni padec bruto domačega proizvoda (BDP). Širclja je v tej luči opomnila, da se je gospodarstvo ves čas vlade Janeza Janše krčilo po več kot triodstotni stopnji, že v prvem četrtletju pod njenim vodstvom pa je bil padec 1,7-odstoten.
V zvezi s proračunskimi ukrepi na odhodkovni in prihodkovni strani je bila kratka, saj da se je o tem v zadnjih desetih dneh ogromno razpravljalo.
Na odhodkovni strani je omenila dogovor s sindikati javnega sektorja, s katerim bo lahko država na letni ravni privarčevala nekaj manj kot 200 milijonov evrov, ter ukrepe na področju sociale, s katerimi se je v zadnjih dveh letih prav tako naredilo za 200 milijonov evrov prihrankov.
Na prihodkovni strani je medtem izpostavila ukrepe za boj zoper sivo ekonomijo, med drugim preprečevanje dela in zaposlovanja na črno, okrepitev inšpekcije, preprečevanje črne gradnje ter obdavčitev davčnega razkoraka.
Pranje denarja in "polaganje gotovine na svoje račune prek xy oseb", se zdi Bratuškovi nesprejemljivo, zato se je zavezala, da se bodo temu uprli in da bodo "ljudem pokazali, da je Slovenija pravična".
Politika zadolževanja ni bistveno drugačna od Janševe vlade
Šircljeve očitke, da se je vlada minuli teden s triletnimi obveznicami neodgovorno zadolžila v zaprtem postopku in po previsoki obrestni meri 4,84 odstotka, je zavrnila.
Priznala je, da politika zadolževanja te vlade ni bistveno drugačna od Janševe, da pa je prav Janševa ekipa izvedla najdražjo zadolžitev doslej, ko je pristala na 5,5-odstotno obrestno mero. Tedaj se je sicer Slovenija zadolžila za ročnost desetih let.
Zadolževanje bo po besedah Bratuškove potekalo tako dolgo, dokler za sanacijo dolgov ne bo dovolj denarja iz davčnih prilivov. Socialne države namreč ne misli ukiniti, je sklenila predsednica vlade.