Piran je staro srednjeveško mesto, uvrščamo ga v evropsko skupnost obzidnih mest. Vsako leto ga obišče veliko turistov in marsikdo pravi, da je to najlepše mesto na svetu. Kljub temu se število stalnih prebivalcev zmanjšuje. V mestu je vedno manj trgovin in uradov. Kulturne in naravne lepote ter zgodovinske znamenitosti pa ostajajo: Tartinijev trg s spomenikom, občinska stavba, Benečanka, Prvomajski trg, cerkev Sv. Jurija, obzidje, … V Ulici IX. korpusa pa sameva čudovita stavba, ki pa je, žal, v zelo slabem stanju. Odločili smo se, da raziščemo preteklost in sedanjost stavbe nekdanje piranske bolnišnice in poizvemo, kakšna naj bi bila njena prihodnost v očeh krajanov in odgovornih občinarjev.
Veliko zamisli za piransko bolnišnico, a ...
Zgodovina piranske bolnišnice
Ker na spletu nisem našla veliko podatkov o tej stavbi, sem se odločila, da o njej povprašam v Mestnem arhivu in v Mestni knjižnici ter da se pozanimam pri ljudeh, ki vedo veliko o preteklosti Pirana.
Gospod Alberto Pucer (Mestni arhiv Piran) mi je povedal, da zgodovine stavbe ne pozna, omenil mi je le "Pia Casa di Ricovero", vendar tudi o tem na spletu nisem našla ničesar.
Kasneje sem se pogovorila še z gospodom Mariom Rožacem (Mestni arhiv Piran). Povedal mi je, da so stavbo zgradili leta 1862, v času Avstro-Ogrske monarhije. Temeljni kamen naj bi položila nečakinja cesarja Leopolda. Sprva naj bi bil tam dom onemoglih, kasneje splošna bolnišnica, nato bolnišnica za otorinolaringologijo (ušesa, nos, grlo). Del te bolnišnice je bil tudi prizidek, v katerem je bil infekcijski oddelek.
Gospod Rožac mi je podal še nekaj zanimivih podatkov. Piranski arhiv hrani oporoke ljudi, v katerih je zapisano, da zapuščajo denar, imetje, plašče, njive, … bolnišnici v Piranu. Za zapuščino se je v 13. stoletju odločil vsak drugi meščan.
Mlajši od 30 let:
- Ko sem bil še otrok, so mi v tej bolnišnici operirali ušesa.
- Pri igri sem padla in se poškodovala. Šivali so mi poškodbo na glavi.
- Stara sem bila 12 let, ko so mi v bolnišnici operirali mandlje.
- Mojemu dedku so operirali žrelnico.
Starejši od 30 let:
- Operirali so mi mandlje.
- Moji mami so operirali oči.
- V tej bolnišnici je bil rojen moj oče in tudi jaz.
- Operirali so mi ušesa, sinu pa mandlje.
- Operirali so mi polipe.
- Bila sem na obvezni medicinski praksi.
- Po poškodbi pri delu so mi iz očesa odstranili železni drobec.
- Stara sem bila malo čez 30, ko sem začela delati tam kot medicinska sestra.
- V tej bolnišnici so meni ter bratu operirali mandlje.
- Mojemu očetu so odstranili mandlje, prav tako pa tudi mami.
Prva bolnišnica v Piranu je bila omenjena že leta 1222. Stala je v območju Porta Campo, pri vratih prvega piranskega obzidja. Kot zatočišče in pomoč revežem so jo ustanovile štiri domačinke. Kasneje je ta postala sirotišnica in bolnišnica.
Da so v Piranu skrbeli za bolnike, dokazujejo tudi zapisi v Statutu mesta Piran iz leta 1307. Izrazito so poudarili skrb za revne in bolne. Otroci so morali skrbeti za bolne in onemogle starše, sicer jim je občina zarubila imetje.
Glede na tako zgodovino niti ni čudno, da so na vzpetini nad frančiškanskim samostanom zgradili piransko bolnišnico.
Sedanjost
Tudi danes je težko priti do informacij o stanju stavbe stare piranske bolnišnice. Pred desetletjem jo je od lastnika celotnega bolnišničnega kompleksa, družbe MC Medicor, kupil zasebnik iz Dolenjske. V prvotnih načrtih je bilo predvideno njeno rušenje in postavitev gostinskega objekta. Ker pa je bila stavba vslabem stanju, nevarna za voznike in pešce ter zanemarjena, je družba MC Medicor lastnika prosila, naj jo obnovi in počisti. Tam so prvotno nameravali zgraditi rehabilitacijski center. Seveda so za izgradnjo takega centra potrebovali denar, ki so ga vlagali razni investitorji, Ministrstvo za zdravje, prebivalci občine Piran ter občina sama. Po nekaj letih se je obnova zaustavila zaradi nesoglasij med investitorji, občino ter omenjenim ministrstvom. Tako je bolnišnica ostala sredi prenove, njena vrednost pa iz leta v leto pada. Škoda je tako stavbo prepustiti zobu časa, saj bi iz nje lahko nastalo marsikaj uporabnega in ne le rehabilitacijski center.
Ves ta čas bolnišnica še naprej propada! Razbita so že skoraj vsa okna in tudi od daleč se vidi, da je njen namen vse prej kot pridobitev Piranu. Ker je njena notranjost dostopna vsem, se notri zbirajo narkomani ter brezdomci. To postaja zelo nevaren prostor in že od daleč, ko se človek spušča po Korpusovi ulici, ta okolica izgleda kot prizor iz kake grozljivke.
Prihodnost
Vse povsod smo poskušali pridobiti informacije o tem, kakšni so načrti s to stavbo. Na to nam nihče ni znal odgovoriti, zato sem se dogovoril za sestanek z županom občine Piran, g. Petrom Bossmanom.
G. Peter Bossman in ga. Lada Tancer sta me prijazno sprejela. Toda niti onadva nista vedela, kakšna je prihodnost stare bolnišnice. Nad tem sem bil zelo presenečen. Kako je možno, da niti vodilni občine Piran tega ne vedo? Nad mojim opozorilom, da je stavba nevarna, sta bila presenečena in zagotovila sta mi, da bosta ukrepala.
Sprašujem se, kdo je odgovoren za to, da stavba, ki je spomeniško zaščitena in ki konec koncev predstavlja velik del piranske zgodovine, tako propada in predstavlja nevarnost za mimoidoče.
Odločili smo se, da izpeljemo anketo, s katero smo želeli izvedeti, koliko in kaj krajani mesta Piran vedo o preteklosti in sedanjosti bolnišnice in kakšne so njihove želje za prihodnost te stavbe.
Njihove odgovore smo primerjali glede na starost anketirancev.
Krajane smo vprašali:
Poznate staro piransko bolnišnico? Veste, kje se nahaja?
Ali veste, da so bolnišnico prenavljali? Menite, da je bila prenova uspešno zaključena?
Čemu bi vi stavbo v prihodnosti namenili?
Poznate kakšno zgodbo, zanimivost, anekdoto o tej bolnišnici ali o ljudeh, ki so bili zaposleni v njej?
Na prvo vprašanje so vsi mlajši in starejši anketiranci odgovorili pritrdilno.
Devet mlajših ve, da so bolnišnico prenavljali, sedem anketirancev pa tega ni vedelo. Starejši od 30 let so vsi vedeli za prenovo te stavbe. Vsi anketiranci so se strinjali, da prenova ni bila uspešno zaključena.
Zamisli, želje mlajših od 30 let:
- glasbena šola, dvorana za koncerte
- šole
- ohranili tako, garaža, fitnes, bazeni, hotel, hostel, razstavni prostor, center za šolske in obšolske dejavnosti, fakulteta
- trgovine, kino
- vseeno
- nakupovalni center
- knjižnica
- še ena gimnazija
- izobraževalni center
- bolnišnica
- pisarne
Zamisli, želje starejših od 30 let:
- trgovski center
- turizem
- fakulteta
- sanatorij – zdravilišče,
- garažna hiša
- otroški oddelek bolnice
- hotel, lepotni center, hostel, dom onemoglih
- turizem, sanatorij, kulturni center,
- dom za starejše občane
- dom za ostarele
- zasebna osnovna šola
- večnamenska dvorana
- še en večji epicenter
- šola za otroke z posebnimi potrebami
Ugotavljamo, da je zamisli za uporabo obstoječega objekta zelo veliko. Vprašanje je le, kdo bo prevzel pobudo in to poslopje iztrgal iz rok propada!
Ostale vsebine iz rubrike Regionalček: http://www.regionalobala.si/regionalcek
Torej kolikor jaz vem je ta bivša bolnica sedaj že 33let v zapušćenem stanju.Da župan ne ve nič o temu me ne preseneča saj ga ne zanima.Tako kot veliko stvari po mestu in tudi sami občini.Sicer pa je to v Piranu že standard saj mora preteči vsaj 20-30 let da se kakšna stvar premakne.
Njegovi t.i.svetovalci se pač ubadajo z drugačnimi zadevami.
Predolgo bi bilo da se opiše novejšo zgodovino te zgradbe.Začelo se je še pred pojavom tovariškega kapitalizma 92l. z Grahorjem na čelu.Nadaljevalo pa z njim njegovimi prodajami,nenakazila izolski bolnici kupnine,gradnje okoli predimenzionirane OŠ PIran ki ima baje danes 100(sto) učencev,kljub opozorilom da ne bo otrok.Spomnimo se samo njegovega nagajanja okoli renoviranja starega Palaca.....
Pa nadaljevanju(enih in istih na 45 letni podlagi),naslednica županija ki je začela v stvari prva na veliko razprodajati .
obćinska zemljišća in jim spreminjati namembnost.Će je gospa v prvem mandatu poslušala samo stranko je v drugem mandatu zavohala tudi "biznis".Tako da je bila kupnina izolski bolnici končno poravnana.
Skratka tega je za en dober roman.Lahko se ga lotijo tri mlade bodoče novinarke,samo močno dvomim da bi jim bili dostopni podatki.Takih zgodb je v OP veliko.
Kaj bo jutri v stari piranski b olnišnici?.Ne vem nimam ideje.Očitno nikogar nebriga ne OP,KS pa tudi same prebivalce mestnega jedra ne.lp