Iz tehnološkega giganta Google so v ponedeljek sporočili, da bodo zaprli večji del svojega družabnega omrežja Google+. V svoji programski opremi so namreč odkrili hrošča, zaradi česar so bili zasebni podatki oseb dostopni tretjim strankam. Ameriški časnik Wall street journal (WSJ) je poročal, da so ranljivost zaznali že marca.
ZAPIRAJO ENO OD PRILJUBLJENIH SOCIALNIH OMREŽIJ: Razlog je uhajanje zasebnih podatkov uporabnikov
Tehnologija
Iz podjetja so sporočili, da je bilo prizadetih do 500.000 uporabnikov. Glede na pisanje WSJ je Google odkril težavo v marcu, a o njej niso obvestili širše javnosti, češ da bi zaradi tega nemudoma pritegnili pozornost regulatorjev.
V Evropski uniji je maja začela veljati splošna uredba o varstvu osebnih podatkov (GDPR), po kateri so podjetja dolžna obvestiti prizadete, če so bili njihovi osebni podatki izpostavljeni ali zlorabljeni. Ali bo Google zaradi v ponedeljek razkrite ranljivosti podvržen pregledu, ni jasno.
V izjavi je Google zagotovil, da težava ni bila dovolj resna, da bi o njej obvestili javnost. Njihova pisarna za zasebnost in zaščito podatkov je pregledala zadevo in med drugim ugotovila, da ni bilo resnih dokazov o zlorabi podatkov.
Zaradi ranljivosti so imele tretje stranke dostop do imena, naslova elektronske pošte, poklica, spola in starosti uporabnikov. Googlu sicer ni uspelo točno določiti kroga prizadetih uporabnikov. Čeprav so napako odkrili in popravili marca letos, pa je obstajala že vse od leta 2015.
Odkritje napake pa bo imelo vpliv na uporabnike sistemov android na pametnih telefonih. Uporabniki bodo imeli sedaj večjo svobodo pri določanju podatkov, do katerih bodo imele dostop aplikacije. Predvidevajo, da bo sedaj imelo manj aplikacij dostop do seznama klicev in podatkov o sporočilih SMS.
Google bo storitev še naprej nudil podjetjem, ki že uporabljajo Google+, za interno komunikacijo. Delnice Googlovega krovnega podjetja Alphabet so sicer od razkritja padle za 1,23 odstotne točke.