"VSE SE SPREMINJA, AMPAK KAMIŠIBAJ V PIRANU OSTAJA": V četrtek se pričenja 4. mednarodni festival kamišibaja Beli Delfin

Piran

Tudi letos bo v Piranu v tretjem vikendu avgusta potekal Mednarodni festival kamišibaja Beli delfin, že četrtič po vrsti. Kjub omejitvam bodo postregli z nadvse bogatim dogajanjem.

Na Židovskem trgu, v Križnem hodniku in Mediadomu Pyrhan bo od 19. do 22. avgusta uprizorjenih 47 kamišibajev iz Slovenije, Francije, Italije ter z Japonske, s Hrvaške in Srbije. Razdeljeni bodo na šest sklopov: četrtkove dopoldanske predstave za "none, noniće in njihove mikene," večerni družinski program, petkov avtorski večer Philippa Roberta, ki ga bo otvoril veleposlanik Japonske v Sloveniji Hiromichi Matsushima, ter sobotni nočni program za odrasle. Osrednji festivalski program bo spremljal že tradicionalni masterclass, ki ga letos vodi Philippe Robert z naslovom Ustvarjanje umetniškega tezukuri kamišibaja za vse starosti.

Festival v Piranu organizirata pionirja kamišibaja v Sloveniji, lutkarja iz Gledališča Zapik mag. Igor Cvetko in izr. prof. Jelena Sitar Cvetko, ki je tudi visokošolska učiteljica na koprski pedagoški fakulteti in ki vsako leto za festival izbere najboljše predstave svojih študentov. Tokrat sta bili izbrani študentki vis. strok. štud. prog. Predšolska vzgoja Neža Košir s predstavo "Katarina in kralj" ter Andreja Štrukelj s "Pripovedko o Zlatorogu".

Ime festivala se nanaša, kot sta pojasnila organizatorja, na populacijo delfinov, ki domuje v Piranskem zalivu, pridevnik beli pa sta dodala zaradi pravljičnega pomena: "Festival sicer v čarobnem Piranu poteka od leta 2013, vendar je bil nacionalno obarvan, z manjšo ekipo ustvarjalcev, ki imajo avtorski pristop, po čemur se slovenski kamišibaj razlikuje od drugih." Pred štirimi lepi pa se je festival mednarodno okrepil.

Pester festivalski program.

Letošnji prinaša tudi številne novosti: ogledali si bomo avtorski recital znamenitega francoskega umetnika Philippa Roberta, ga. Sayaka Yamashita, kulturne atašejke Japonske v Sloveniji, predstavljen bo prvi natisnjeni kamišibaj v Sloveniji, ki ga je pripravil ustvarjalni tandem Cvetko-Engelsberger, ter novo knjigo Slikanico-pesmarico Otroških ljudskih pesmi o živalih Igorja Cvetka in združenih slovenskih kamišibajkarjev.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija