V znamenju materinskega dneva in zavzemanja za pravice nerojenih otrok bo v nedeljo, 23. marca, v Kopru potekal prvi letošnji Pohod za življenje. Dogodek se bo začel ob 12. uri v Taverni, s sporočilom, da se življenje začne ob spočetju.
V KOPRU V NEDELJO POHOD ZA ŽIVLJENJE: Potekal bo pod geslom 'Človek že od spočetja'
Koper
Letos se bodo odvijali trije Pohodi za življenje – prvi bo v Kopru, nato v Mariboru in Ljubljani – pod geslom 'Človek že od spočetja', s čemer želijo organizatorji poudariti podporo vsem nerojenim otrokom in njihovim materam in očetom v stiski. Po besedah Urše Cankar, voditeljice pohoda, z geslom sporočajo osnovno sporočilo, s katerim želijo prodreti v Sloveniji: da je nerojeni človek človek, da je človek že od spočetja naprej, zato ga spoštujejo in ljubijo kot kateregakoli drugega človeka.
Vabljeni na Pohod za življenje v Kopru ????, to nedeljo ob 12.00 pri Taverni. pic.twitter.com/ZyFbqScVjD
— Pohod za življenje (@PohodZaZiv) March 18, 2025
Kot še napovedujejo organizatorji, bo dogodek priložnost za druženje, izražanje vrednot in podporo življenju; obljubljajo lep pomladni dan, poln pozitivnega sporočila in solidarnosti.
Komentiraj
Ne nakladajte, PRIMITIVCI...
Zgodovina
V času medvojne Kraljevine Jugoslavije je leta 1929 postalo zakonito izvajanje splavov iz zdravstvenih razlogov[6](str.152) (grožnja življenju ali zdravju nosečnice). Po drugi svetovni vojni je prišlo do dodatnih sprememb na področju, ki so omogočile splav v primeru posilstva ali drugih kaznivih dejanj in socialnih razlogov.[7] Umetni splav je bil v FLR Jugoslaviji legaliziran leta 1952, leta 1974 pa je SFR Jugoslavija postala ena izmed prvih držav, ki je pravico do svobodnega odločanja o rojstvu otrok zapisala v ustavo.[8] V SR Sloveniji so bile leta 1977 odpravljene vse zakonske omejitve razen zdravstvenih za elektivno izvajanje splava.[6](str.152) V Republiki Sloveniji je svoboda odločanja o rojstvu otrok zapisana v 55. členu Ustave RS, ki navaja: »Odločanje o rojstvih svojih otrok je svobodno. Država zagotavlja možnosti za uresničevanje te svoboščine in ustvarja razmere, ki omogočajo staršem, da se odločajo za rojstva svojih otrok.« Pravica do splava v členu ni izrecno zapisana in ostaja nedorečeno vprašanje.[9] Zakonsko uredbo na področju določa Zakon o zdravstvenih ukrepih pri uresničevanju pravice do svobodnega odločanja o rojstvu otrok[4] iz leta 1977.[10]