ŠPANCI ZASLUŽENO ŽE ČETRTIČ EVROPSKI PRVAKI: Posebni priznanji odnesla tudi Rodri in Yamal (FOTO, VIDEO)

Svet

Španska nogometna reprezentanca je na evropskem prvenstvu v Nemčiji osvojila naslov evropskega prvaka, potem ko je v finalu v Berlinu premagala Anglijo z 2:1 (0:0).

Moments like these ???? #EURO2024

Objavil/a UEFA EURO 2024 dne Nedelja, 14. julij 2024

Španija je do finala prikazala najboljši nogomet na EP, večji del pa prevladovala tudi v odločilni tekmi ter se zasluženo veselila naslova prvaka. Zanjo je to četrti evropski, s čimer je postala najuspešnejša v tem pogledu, saj je za eno lovoriko pobegnila Nemčiji.

Za Španijo, ki je odnesla tudi priznanji za najboljšega igralca turnirja (Rodri) in mladega igralca (Lamine Yamal), sta zadela Nico Williams v 47. in Mikel Oyarzabal v 86. minuti, za Anglijo pa je bil uspešen Cole Palmer v 73.

Angleži bodo po drugem zaporednem porazu v evropskem finalu tako še naprej čakali, da "nogomet pride domov", in ostajajo pri le eni veliki lovoriki, naslovu svetovnega prvaka iz davnega leta 1966.

Uvodnih deset minut, tekmo je sodil najmlajši sodnik v zgodovini finalov EP, 35-letni Francoz Francois Letexier, je bila pobuda na španski strani, vendar do pravega zaključka kljub nekaj prekinitvam ni prišlo. Svoje minute so dočakali tudi Angleži, ki so doslej na evropskih prvenstvih štirikrat igrali proti Špancem in jih štirikrat ugnali, vendar sta obe obrambi pravočasno blokirali tekmečeve poskuse.

Posledično tudi po pol ure igre gledalci, med katerimi so na stadionu prevladovali angleški navijači, niso videli resne priložnosti. Španci, pri katerih je Yamal s 17 leti in enim dnem postal najmlajši igralec v finalih EP ali SP ter prehitel Brazilca Peleja s SP 1958 (17 let in 249 dni), so imeli žogo v svoji posesti približno dve tretjini časa v prvem polčasu, vendar so Angleži vpisali edini strel v okvir vrat, ko je v sodniškem dodatku iz težkega položaja streljal Phil Foden.

So pa Španci pred drugim polčasom doživeli hud udarec, saj je zaradi poškodbe moral iz igre eden najboljših vezistov Rodri, zamenjal ga je Martin Zubimendi. Kljub temu pa so Španci takoj povedli, po podaji Yamala, četrti na tem EP, je zadetek dosegel Nico Williams z nizkim strelom malce z leve strani.

Le malce zatem je ob neodločni angleški obrambi do nevarnega strela prišel še Dani Olmo, a zgrešil cilj. Španci so v teh trenutkih bili precej odločnejši, Williams je v 56. minuti poskusil še od daleč in bil premalo natančen.

???? #EURO2024

Selektor Anglije Gareth Southgate je po uri igre razveselil navijače in Harryja Kana v napadu zamenjal z Olliejem Watkinsom in v 64. minuti so Angleži nevarno zagrozili, ko je Jude Bellingham lepo prišel do strela z roba kazenskega prostora, vendar bil za nekaj decimetrov premalo nenatančen.

V 66. minuti je Jordan Pickford po novi dobri španski akciji preprečil povišanje prednosti "furije" po Yamalovem strelu, Španija je v teh trenutkih spet prevladovala, a je v igro pri Angliji prišel Cole Palmer in v 73. minuti izid izenačil z nizkim strelom z roba kazenskega prostora.

Yamal je imel v 82. minuti lepo priložnost za novo špansko vodstvo, a na koncu meril točno v Pickforda, je pa štiri minute pozneje po podaji Marca Cucurelle z leve strani za 2:1 zadel Mikel Oyarzabal.

Angleži pa so se skoraj še enkrat rešili, saj je najprej Unai Simon obranil strel z glavo Angležev, nato pa je Olmo z golove črte izbil nov poskus Anglije in odločilno prispeval k španskemu naslovu.