Na letošnji dan človekovih pravic Amnesty International (AI) Slovenije praznuje 25. obletnico. Prvo skupino AI na območju nekdanje Jugoslavije je namreč 16-letna Suzana Dewa ustanovila 10. decembra 1988. Obletnico bodo med drugim zaznamovali s koncertom, odkritjem spominske plošče in pisanjem apelov za ljudi, ki so jim kršene človekove pravice.
Slovenski Amnesty bo slovesno zaznamoval 25. rojstni dan
Slovenija
AI je v 25 letih zrasla v največjo člansko organizacijo za človekove pravice v Sloveniji in ima 8200 članov in podpornikov. "V skladu z načelom mednarodne solidarnosti smo ves čas prispevali k prizadevanjem za spoštovanje človekovih pravic po vsem svetu, hkrati pa delujemo tudi lokalno," so ob obletnici zapisali v ustanovi.
Obletnico bodo zaznamovali z več dogodki v dneh okoli 10. decembra. V ponedeljek v Prešernovem gledališču v Kranju, v torek pa v Slovenski filharmoniji pripravljajo koncerta zasedb Terrafolk in Simbolični orkester.
Obenem AI organizira cikel predavanj o človekovih pravicah, pri katerih sodeluje pet fakultet treh slovenskih univerz. Tudi letos pa se bo slovenski AI pridružil Maratonu pisanja apelov. Gre za projekt, ki ga pred in okoli dneva človekovih pravic organizira Amnesty po vsem svetu. Ob tem predstavniki AI pišejo apele za okoli 10 posameznikov ali skupin ljudi, ki so jim kršene človekove pravice.
AI Slovenije je del mednarodne organizacije, ki se za človekove pravice bori že od leta 1961. Globalno gibanje združuje 4,6 milijona članov, podpornikov in aktivistov iz 150 držav. Organizacija se opredeljuje za neodvisno od vlad, političnih organizacij, verskih institucij in podjetij.
Njeno delo temelji na zavzemanju za spoštovanje človekovih pravic za vse, kot so zapisane v Splošni deklaraciji človekovih pravic in drugih mednarodnih dokumentih o človekovih pravicah. Za svoja prizadevanja so leta 1977 dobili Nobelovo nagrado za mir.