SLOVAŠKA PONUJA GOSTITELJSTVO MIROVNIH POGAJANJ MED RUSIJO IN UKRAJINO: Kijev izraža zaskrbljenost

Svet

Slovaška je izrazila pripravljenost gostiti mirovna pogajanja med Rusijo in Ukrajino, kar je premier Robert Fico potrdil s sporočilom na Facebooku. Ta ponudba je prišla v času, ko Rusija nadaljuje svojo ofenzivo v Ukrajini, medtem ko Kijev opozarja na nevarnosti mirovnega dogovora, ki bi lahko koristil Moskvi. Fico je dejal, da je Slovaška pripravljena biti gostiteljica takih pogovorov, pri čemer je poudaril, da bi bili pripravljeni sprejeti vse strani in zagotoviti ustrezno podporo.

Robert Fico

Ponudbo Slovaške je podprl tudi zunanji minister Juraj Blanar, ki je opozoril, da je pomembno vključiti vse strani v proces, vključno z Rusijo. Ta izjava je sledila pohvalam ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je Slovaško označil kot "nevtralno platformo" in izjavil, da Rusija ni proti takim pogajanjem. Ob tem je Putin ponovno poudaril, da namerava Moskva doseči svoje cilje v Ukrajini, kar je dodatno okrepilo strahove Kijeva glede morebitnega dogovora, piše France 24.

Slovaška je že oktobra obvestila Ukrajino o svoji pripravljenosti gostiti mirovna pogajanja, vendar se je situacija zapletla zaradi političnih odnosov med državama. Robert Fico je eden redkih evropskih voditeljev, ki vzdržuje tesne stike z Rusijo. Decembra se je srečal s Putinom v Moskvi, kar je sprožilo ostre kritike Kijeva. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je Fica obtožil, da s svojimi dejanji pomaga Putinu, in opozoril, da Slovaška še vedno uvaža ruski plin, čeprav je članica Evropske unije in zveze NATO. Fico je nato izjavil, da ukrajinsko zapiranje plinovodov povzroča ogromno škodo EU in da se zaradi tega po nepotrebnem podaljšuje konflikt med slovanskimi narodi.

Vladimir Putin

Medtem Ukrajina opozarja na intenziviranje ruskih napadov in uporabo severnokorejskih vojakov v konfliktu. Po ocenah ukrajinskih oblasti je v bojih sodelovalo že skoraj 3.000 severnokorejskih vojakov, od katerih so mnogi umrli ali bili ranjeni. Zelenski je razkril, da so ukrajinske sile zajele več severnokorejskih vojakov, ki so kasneje podlegli poškodbam. Ti vojaki naj bi okrepili ruske enote, predvsem v obmejnih regijah, kjer so se v zadnjih mesecih odvijali intenzivni spopadi.

Hkrati se vojna odraža tudi v širšem kontekstu, kar je razvidno iz letalske nesreče v Kazahstanu, kjer je strmoglavilo letalo letalske družbe Azerbaijan Airlines. Preiskava kaže, da bi lahko letalo zadela ruska protiletalska obramba, medtem ko so v Groznem, kamor je bilo letalo namenjeno, potekali napadi ukrajinskih dronov. Incident je povzročil smrt 38 potnikov, kar je sprožilo špekulacije o povezanosti z rusko-ukrajinskim konfliktom.

Ponudba Slovaške, da gosti mirovna pogajanja, prihaja skoraj tri leta po začetku obsežne ruske invazije na Ukrajino. Kljub svojemu članstvu v EU in Natu je Slovaška zaradi politik Roberta Fica, ki zagovarja ohranjanje ruskega plina in nevtralnost v konfliktu, blizu Rusiji. V Kijevu to vidijo kot tveganje za mirovni proces, ki bi lahko favoriziral Moskvo. Pogajanja o koncu konflikta ostajajo negotova, saj tako politični kot vojaški dejavniki močno otežujejo dosego trajne rešitve.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  28 .12. 2024 ob  17: 08
očitno zelenskega mir ne zanima, sicer zgleda, da mr nikogar ne zanima, ker so dolarji in evri od orožja zelo sladki