Komisija DZ za peticije je danes nadaljevala razpravo o predlogih za pregon, ki jih je zaradi izjav nekaterih posameznikov vložila protikorupcijska komisija (KPK). Naznanjeni nekdanji minister Vasko Simoniti je zatrdil, da mu niso pojasnili razlogov in da se ni imel možnosti braniti. Opozarja tudi na selektivnost in pristranskost KPK.
Simoniti opozoril na selektivnost in pristranskost KPK
Nujno sejo komisije DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti o omejevanju ustavne pravice do svobode izražanja in diskriminatorni obravnavi s strani organov pregona pri izvrševanju omenjene pravice je zahtevala poslanska skupina SDS. Razprave pa zaradi plenarne seje DZ tudi tokrat niso zaključili.
V času, ki so ga imeli na voljo, je članom komisije spregovoril Simoniti, ki je tudi sam med naznanjenimi zaradi izjav, povezanih z delovanjem protikorupcijske komisije. Kot je pojasnil, uradno ni dobil nobenega obvestila o pregonu. KPK ga je preko medijev "obtožila in javno stigmatizirala", da izraža neke žalitve, brez pojasnila, kdaj se je to zgodilo, pojasnjuje.
Simoniti: Protikorupcijska komisija s svojim predsednikom javno žali in ponižuje državljane
"Da si nek funkcionar drzne omejevati z javnim ovajanjem, diskreditiranjem, je milo rečeno velika sramota," je o ravnanju predsednika KPK Gorana Klemenčiča dejal Simoniti. Protikorupcijska komisija s svojim predsednikom po njegovem mnenju javno žali in ponižuje državljane, jih ovaja, ne da se kadarkoli in kjerkoli lahko branijo, "in to pod pretvezo, da žali tisti, ki je izrekel svobodne besede zoper institucijo". Svobodno izrečene misli in zapisane besede se od žalitev razlikujejo po tem, da so podkrepljene s tehtnimi argumenti, dodaja Simoniti.
Kot pravi Simoniti, naj bi bil Klemenčič užaljen, ker ga žalijo državljani, ko se odzovejo na njegove žaljive nastope v javnosti. Ob tem opozarja tudi na selektivnost in pristranskost predsednika protikorupcijske komisije, saj za nekatere stvari v dveh dneh ugotovi, kako je z njimi, "nekatere pa drži leto in več".
Na subjektivnost delovanja KPK je opozoril tudi poslanec SDS Franc Breznik. Poudaril je, da ljudje nimajo pravnega sredstva, da bi se lahko v takih primerih branili.
Poslanci bodo z razpravo nadaljevali v prihodnje. Današnje seje se sicer nekateri člani komisije DZ niso mogli udeležiti, ker sta istočasno zasedali tudi dve drugi parlamentarni delovni telesi, kar je bilo po mnenju nekaterih poslancev sporno.