Med 16. in 20. julijem se je v Piranu odvijala prva mednarodna poletna šola TBrainBoost namenjena študentom magistrskega in doktorskega študija iz različnih smeri od kineziologije, fizioterapije, psihologije, kognitivne (nevro) znanosti, biomedicinskega inženiringa in ostalih smeri. Cilj dnevne šole je bil spodbuditi multidisciplinarno skupnost k čim boljšemu izkoristku nevroznanstevnih odkritij za področje razvoja nevrorehabilitacijskih izdelkov in storitev.
PRVA MEDNARODNA POLETNA ŠOLA Z ZRS KOPER: TBrainBoost združila mlade pri raziskovanju nevroznanosti (FOTO)
Piran
Na poletni šoli so sodelovali številni predavatelji in mentorji iz Slovenije, Belgije, Nemčije in Švice ter študentje iz univerze Alma Mater Europaea, Univerze na Primorskem, Vrije Universiteit Brussel, University of Milano in University Medical Center Groningen.
Predavanja so začeli z uvodnim pozdravom dr. Uroša Marušiča iz Inštituta za kineziološke raziskave Znanstveno raziskovalnega središča Koper (ZRS Koper) in nadaljevali z razpravo na temo Akademskega dela v povezavi z gospodarstvom. Pogovarjali so se tudi o možnostih združevanja nevroznanstvenih odkritij z nevrorehabilitacijskimi inovacijami, in o tem kako povezovati akademsko delo z gospodarstvom na področju rehabilitacije po možganski kapi z uporabo najnovejših tehnologij. V nadaljevanju so se dotaknili različnih tematik: od tega, kako lahko tehnologija pomaga pri zoperstavljanju fizični in mentalni utrujenosti; o motorično-kognitivnem testiranju in telesni pripravljenosti skozi celotno življenjsko dobo posameznika; ter kako robotika in umetna inteligenca s svojimi idejami in inovacijami spreminja tok razvoja družbe in znanosti na tem področju.
Udeleženci so se pogovarjali o povezavah med teorijo in prakso na področju fizioterapije za bolnike s Parkinsonovo boleznijo. Predavanja pa so nadgradili s praktično uporabo orodij za merjenje stopnje ogroženosti za zgodnje odkrivanje demence.
V sklepnih predstavitvah so se dotaknili teme vadbe za razvoj in ohranjanje ravnotežja in preprečevanje padcev, ki temelji na tehnologiji namerno povzročenih motenj ter predstavili odstopanja pri hoji in telesni drži po globoki možganski stimulaciji pri Parkinsonovih bolnikih. Pogovore pa zaključili s predavanjem o merjenju mišične mase in kakovosti pri starejših osebah.
Študenti so imeli možnost nadgraditi svoje znanje in ga uporabiti na vsakodnevnih delavnicah, izsledke pa so predstavili v svojih projektnih nalogah pod mentorstvom sodelujočih predavateljev.
Na Inštitutu si želijo, da bi tovrstni projekti spodbudili mednarodno in medsektorsko mobilnost ter izboljšali povezave med znanostjo in gospodarstvom na področju zdravega staranja.