Jutri (v sredo) ob 11.00 bo v dvorani ZKB na Opčinah potekala predstavitev velike solidarnostne akcije 'Pomoč Sloveniji', ki jo organizirajo slovenske ustanove, medijske hiše in gospodarske organizacije Slovencev v Italiji.
'POMOČ SLOVENIJI - AIUTI ALLA SLOVENIA': Zamejci z veliko solidarnostno akcijo za domovino
Trst
Pri Zadružni kraški banki Trst Gorica je že odprt transakcijski račun, na katerem zbirajo denarna sredstva, ki bodo namenjena predvsem Civilni zaščiti RS. Številka računa je IT 96 B 08928 02200 01 0000052015 (BIC: CCRTIT2TV00), namen nakazila 'Pomoč Sloveniji – Aiuta alla Slovenia'. Pobudniki akcije so ZKB Zadružna kraška banka Trst Gorica, programski in novinarski oddelek Deželnega sedeža Rai za Furlanijo-Julijsko krajino, Primorski dnevnik, Novi Glas, Novi Matajur in Dom, krovni organizaciji SKGZ in SSO, SDGZ, Kmečka zveza, Slovenska prosveta, ZSŠDI, ZSKD in ZSKP.
Arčon se je danes v dopisu rojakom v zamejstvu in po svetu zahvalil za izraze podpore in sočutja. "Spet se je pokazalo, da je mreža slovenske solidarnosti razpeta čez vse kontinente ter da slovenska duša presega vse meje," je dodal.
???????? [DOPIS MINISTRA MATEJA ARČONA SLOVENSKIM ORGANIZACIJAM IN DRUŠTVOM PO SVETU] ???? Minister Matej Arčon je izrazil...
Objavil/a Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu dne Torek, 08. avgust 2023
"To je naravna odločitev, ker to dokazuje, da se naravne nesreče ne ozirajo na meje in to kar se je zgodilo v Sloveniji doživljamo, kot da se je zgodilo nam," je v krajši izjavi dejal Martin Lisjak, sodelavec ene od krovnih organizacij zamejcev v Italiji, Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ).
Pri zvezi so se med drugim povezali v solidarnostno akcijo skupaj z drugo krovno organizacijo, Svetom slovenskih organizacij (SSO), civilno družbo, mediji, Slovenskim deželnim gospodarskim združenjem, Kmečko zvezo in Zadružno kraško banko Trst Gorica.
Lisjak je ob tem še spomnil na lanski požar na Krasu, ki je gorel v Sloveniji in Italiji. "Bil je kar brezmejen ogenj in tako so bili brezmejni tudi slovenski gasilci," je opozoril na solidarnost slovenskih gasilcev. Po njegovem ni pomembno, v kateri državi živimo, saj da je pomoč v krizi nekaj naravnega.
V Italiji akcije zbiranja pomoči med drugim potekajo še v občini Devin-Nabrežina, kjer organizirajo nabirko v obliki materialne pomoči. Podobno akcijo imajo v občini Zgonik. Mladinski krožek Barkovlje pa zbira finančna sredstva, ki jih bodo nakazali na račun Rdečega križa Slovenije.
Medtem pa je svetnik stranke Slovenska skupnost v Deželnem svetu Furlanije - Julijske krajine (FJK) Marko Pisani danes pozval predsednika FJK Massimiliana Fedrigo, naj dežela čim prej s koordinirano akcijo pristopi na pomoč Sloveniji. Prepričan je, da je sedaj priložnost, da dežela vrne uslugo, ko je Slovenija lani pomagala pri gašenju požara na Krasu.
Akcija zbiranja pomoči se pripravlja tudi v Porabju, kjer namerava Zveza Slovencev na Madžarskem združiti moči skupaj s tamkajšnjo Cerkvijo. Predvidoma prihodnji teden bo tako potekala akcija zbiranja sredstev v Porabju, na to pa nameravajo opozoriti tudi preko svojih medijev in drugih kanalov, je pojasnila predsednica zveze Andreja Kovač.
Pomoč prihaja tudi s strani rojakov iz ZDA. "Bil je šok in skušaš narediti, kar se pač da. Iz tujine ne moreš priti tja, zavihati rokavov in pomagati, lahko pa zaženeš akcije, da se doseže čim več ljudi, čim več prijateljev Slovenije, ne samo Slovencev tu v Ameriki in njihovih potomcev, temveč tudi prijateljev, ki jih je veliko, da vsaj donirajo, kolikor pač lahko," je dejala svetovalka za vladno pogodbeništvo v ZDA Saša Mrak Hendrickson.
Pregleda nad zbranimi sredstvi nekdanja direktorica Združenja Manager nima, vendar namerava še naprej delati na širjenju glasu o akcijah zbiranja podpore. Ob tem je pozvala, naj več organizacij omogoči zbiranje sredstev preko sistema Paypal, saj da je to iz tujine najlažje. Mnogi namreč ne morejo poslati sredstev preko sporočila SMS, prav tako pa jim težave povzročajo nakazila preko transakcijskih računov.
Ob ujmi v Sloveniji pa se vrstijo pobude k zbiranju pomoči tudi med rojaki drugod v tujini. Po družbenih omrežjih se vrstijo vprašanja, kako pomagati in seznami organizacij, ki imajo več informacij o tem. Med drugim so v skupinah na družbenem omrežju Facebook namenjenim Slovencem v Nemčiji in Belgiji delili podatke Rdečega križa Slovenije, Slovenske Karitas in drugih dobrodelnih organizacij, ki že imajo vzpostavljene transakcijske račune za zbiranje pomoči.