PODPIS PISMA O NAMERI: Vzpostavlja se Mreža znanja za trajnostno sredozemsko kmetijstvo

Koper

Znanstveno-raziskovalno središče (ZRS) Koper je danes v sodelovanju z družbo Vinakoper organiziralo tiskovno konferenco, na kateri so skupaj s podpisniki pisma o nameri za vzpostavitev Mreže znanja za trajnostno sredozemsko kmetijstvo predstavili omenjeno pobudo. Pobuda se razvija v okviru ciljno raziskovalnega projekta MED-STI-K – Stičišče znanj za zeleno, trajnostno in inovativno sredozemsko kmetijstvo (V4-2381), ki ga sofinancirata Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS.

Mrežo znanja za trajnostno slovensko sredozemsko kmetijstvo ustanavljajo Znanstveno-raziskovalno središče (ZRS) Koper – Inštitut za oljkarstvo, Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica (KGZS NG), Kmetijski inštitut Slovenije (KIS), Univerza v Ljubljani – Biotehniška fakulteta (UL BF) in Veterinarska fakulteta (UL VF), Univerza v Novi Gorici (UNG), Univerza na Primorskem – Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP Famnit), KZ Agraria Koper, z. o. o., ter Vinakoper, d. o. o.

Zbrane sta na dogodku poleg direktorja Vinakoper Boruta Fakina pozdravila podžupanja Mestne občine Koper Mateja Hrvatin Kozlovič ter direktor ZRS Koper prof. dr. Rado Pišot, ki je v uvodnem nagovoru poudaril: "ZRS Koper v tej zgodbi ne nastopa naključno. S svojo vlogo Stičišča modrosti Mediterana že vrsto let povezuje znanstvene vede, lokalna znanja in razvojne usmeritve na področju oljkarstva, varovanja okolja in družbenih sprememb v smislu ohranjanja biodiverzitete. Na presečišču sredozemskega prostora iščemo odgovore na vprašanja z zavedanjem, da mora raziskovanje voditi k uporabnemu znanju in konkretnim spremembam v prostoru."

Slovensko sredozemsko kmetijstvo predstavlja edinstven del nacionalnega kmetijskega prostora, ki se sooča z vrsto izzivov: razdrobljenim lastništvom, nizko produktivnostjo, omejenimi vodnimi viri, visoko občutljivostjo na podnebne spremembe ter številna zemljišča na območjih z omejenimi dejavniki za kmetovanje. Kljub temu pa regija izstopa po kakovostnih lokalnih proizvodih -  vinu, oljčnem olju, medu, sirih, ribah – ki imajo pomembno krajinsko, gastronomsko in tržno vrednost.

V okviru projekta MED-STI-K je zato oblikovana pobuda za vzpostavitev mreže znanja, ki bo povezovala ključne deležnike, spodbujala sodelovanje ter omogočala usmerjanje raziskav, izobraževanj in iskanja sredstev za razvoj panoge. Mreža bo delovala na treh stebrih: ciljnem (kmetije, zadruge, podjetja), raziskovalnem (inštituti, fakultete) in podporno-razvojnem (svetovalne službe, lokalne skupnosti), njeno delovanje pa bo podprto tudi s Kompetenčnim centrom za oljkarstvo in mediteranske kulture na Plavjah.

Udeleženci konference so s podpisom pisma o nameri za vzpostavitev mreže izpostavili svojo pripravljenost za dolgoročno sodelovanje pri oblikovanju bolj povezane, trajnostne in inovativne prihodnosti slovenskega sredozemskega kmetijstva.

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija