PIROTEHNIKA NAJPREJ NI DELOVALA, NATO PA MU JE POČILA V ROKI: Otrok je bil mlajši od 14 let

Kronika

Na območju ljubljanskih Most se je v ponedeljek s pirotehniko poškodoval otrok, mlajši od 14 let. Na Policijski upravi (PU) Ljubljana so danes opozorili, da lahko nepremišljena in neprevidna uporaba pirotehničnih izdelkov povzroči hude telesne poškodbe. Pirotehnika je moteča tudi za živali in onesnažuje okolje, zato policisti uporabo odsvetujejo. Stanje otroka, ki je utrpel trajne posledice, je po besedah vodje urgentnega kirurškega bloka na UKC Ljubljana Uroša Tominca stabilno.

Fotografija je simbolična, nastala je v okviru srečanj prvih posredovalcev.

Po doslej znanih podatkih je bila družba otrok na igrišču, pri tem pa je eden izmed njih uporabil pirotehniko, ki najprej ni delovala, nato pa je počila, ko jo je otrok držal v roki. Pirotehnika je otroku povzročila zelo hude poškodbe po celotnem telesu, predvsem po rokah in obrazu.

Otroku je nujno pomoč takoj nudil občan, ki je opazil dogodek, nato pa so skupaj s policisti otroku zaustavili najhujše krvavitve in ga predali v oskrbo reševalcem. Okoliščine dogodka in izvor pirotehnike policisti še preverjajo in bodo o vseh okoliščinah obveščali pristojno državno tožilstvo, je danes ponovno pojasnil Klemen Izda iz sektorja uniformirane policije PU Ljubljana.

Policisti še ugotavljajo, kakšno pirotehnično sredstvo je otrok uporabil, glede na posledice pa sklepajo, da gre za močnejše pirotehnično sredstvo, je dejal Izda. Dodal je, da se policisti vsako leto srečujejo z nekaj posameznimi primeri poškodb, žrtve pa so predvsem mladoletniki. V letošnjem decembru so prav tako zasegli kar nekaj pirotehničnih izdelkov.

V policiji uporabo pirotehničnih izdelkov odsvetujejo. Vsem, ki se pirotehniki ne morejo upreti, svetujejo varno in uvidevno rabo ob upoštevanju vseh zakonskih omejitev, ki ne bo motila in ogrožala ljudi. Hkrati vse opozarjajo, da izdelkov ne kupujejo od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali preko spleta.

"Ti izdelki namreč večinoma niso testirani, vprašljiva pa je tudi sestava materialov, iz katerih so narejeni. Pirotehnične izdelke, ki jih mladoletniki lahko uporabljajo, naj jih uporabljajo le pod nadzorom staršev ali skrbnikov," je dejal. Starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje prosijo, da opozarjajo na nevarnosti rabe pirotehnike.

Na policiji so znova opozorili na prepovedano uporabo pirotehnike v strnjenih stanovanjskih naseljih, zaprtih prostorih, bližini bolnišnic, prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in prireditve. Prepovedana je še predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanja učinka, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava pirotehničnih izdelkov ter preprodaja.

Za navedene kršitve je predpisana globa od 400 do 1200 evrov, pri tem izdelek tudi zasežejo. Policisti bodo dosledno ukrepali proti vsem, ki bodo kršili določbe o uporabi pirotehničnih izdelkov, so napovedali.

Vodja urgentnega kirurškega bloka na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Uroš Tominc je v izjavi za medije apeliral na starše, naj se z otroki pogovorijo o uporabi pirotehničnih sredstev. Poškodbe, ki nastanejo ob neprimerni uporabi ali zgolj ob nezgodi, lahko po besedah Tominca povzročijo trajne posledice. "Človeka lahko zaznamujejo za celotno življenje. Če gre za mlado osebo, je še toliko huje," je poudaril Tominc.

Kot je dejal, gre večinoma za poškodbe v predelu rok, prstov in dlani ter obraza. V najslabšem primeru gre lahko tudi za amputacijo prstov ali roke, je dejal Tominc. Velikokrat opažajo tudi poškodbe oči, občasno tudi sluh zaradi poškodbe bobničev.

Število poškodb s pirotehniko se po oceni Tominca v zadnjih letih ne povečuje, vsako leto jih je nekaj, omenjena pa je letos prva.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija