ODSTREL VEČ STO SLONOV ZARADI HUDE SUŠE: Živali bodo usmrtili, da bi nahranili prebivalce v stiski

Kronika

Zimbabve in Namibija sta napovedali načrte za odstrel stotin divjih slonov in drugih živali, da bi prebivalcem, ki trpijo zaradi hude suše, zagotovili hrano.

Zimbabve je v ponedeljek sporočil, da bo dovolil odstrel 200 slonov, ker ima država "več slonov, kot jih potrebuje." Namibija pa je že prejšnji mesec odobrila odstrel 723 živali, vključno z 83 sloni, kar je opisala kot "nujno" za dobrobit namibijskih državljanov.

Preveč slonov za omejena območja

Tinashe Farawo, tiskovni predstavnik Zimbabvejske agencije za narodne parke in upravljanje divjih živali, je dejal, da bodo dovoljenja za odstrel slonov izdajali skupnostim v stiski, sama agencija pa bo usmrtila tudi nekaj živali. Lov se bo začel, ko bodo izdali dovoljenja. Lov bo potekal v Narodnem parku Hwange, ki leži v zahodnem delu Zimbabveja. Zaradi naraščajočih temperatur in pomanjkanja virov so se povečali konflikti med ljudmi in divjimi živalmi za preživetje. Park trenutno gosti več kot 45.000 slonov, a ima zmogljivost le za 15.000, pravi Farawo. Po uradnih podatkih ima Zimbabve približno 100.000 slonov, kar je dvakrat več, kot lahko nacionalni parki prenesejo. Pojav El Niño, ki vpliva na podnebne spremembe, je situacijo še dodatno poslabšal. Decembra je bilo zaradi suše v parku že zabeleženih več kot 100 poginulih slonov. Farawo je opozoril, da bi lahko v prihodnjih tednih zaradi pomanjkanja vode in hrane umrlo še več živali, saj prihaja najbolj vroče obdobje leta, piše Australian Broadcasting Corporation.

Namibija bo odstrelila več sto živali

Namibija je prejšnji mesec odobrila odstrel 723 živali, vključno z 83 sloni, 30 povodnimi konji, 60 bivoli, 50 impalami, 300 zebrami in 100 antilopami. Živali bodo odvzeli iz petih narodnih parkov v državi, kjer se prav tako soočajo s težavami zaradi prevelikega števila slonov in konfliktov med ljudmi in divjimi živalmi. Romeo Muyunda, tiskovni predstavnik namibijskega ministrstva za okolje, je dejal, da je odstrel "nujen" in je v skladu z ustavno obveznostjo države, da naravne vire uporablja v korist državljanov. Poudaril je tudi, da odstrel divjadi prinaša koristi naravovarstvenim prizadevanjem.

Dilema med ohranjanjem narave in preživetjem ljudi

Bocvana, ki ima med Zimbabvejem in Namibijo največjo populacijo slonov na svetu (130.000), zaenkrat še ni predlagala odstrela svojih slonov za prehrano ljudi. Vendar pa Guyo Roba, strokovnjak za prehransko varnost in kmetijstvo iz kenijskega inštituta Jameel Observatory, meni, da so ukrepi v Zimbabveju in Namibiji razumljivi glede na sušo in obseg populacije divjih živali. "Vlade se soočajo z odločitvijo med ohranjanjem narave in podporo svojim prebivalcem, ki so v stiski zaradi pomanjkanja hrane," je dejal Roba. "Čeprav se morda zdi sporno, morajo najti ravnovesje med mednarodnimi obveznostmi glede ohranjanja in skrbjo za preživetje svojih državljanov."

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija