Marko Bandelli je prvi minister iz vlade Marjana Šarca, ki se je moral posloviti. Natanko dva meseca po zaprisegi ga je s čela službe vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK) odneslo žuganje lokalnemu političnemu nasprotniku. Že pred tem je sicer minister, znan po robatem komuniciranju, dobil premierjeva opozorila.
ODSTOP MINISTRA: Bandelli med prvo deseterico ministrov z najkrajšim stažem
Slovenija
Na zagovor ga je Šarec poklical po tistem, ko je v javnost prišlo njegovo septembrsko elektronsko sporočilo enemu od kandidatov za novega župana Komna. V njem je namreč namigoval, naj umakne kandidaturo, saj da že ve, kaj pomeni nepodpora dveh resorjev, ki ju vodi SAB. Bandelli je podpredsednik SAB, njena predsednica Alenka Bratušek pa vodi ministrstvo za infrastrukturo.
Za sporno komunikacijo se je nato večkrat opravičil, a pojasnila in opravičila niso zadovoljila premierja. Ta ga je po ponedeljkovem pogovoru na štiri oči pozval, naj odstopi, ali pa bo njegovo zamenjavo predlagal sam. Bandelli je izbral prvo možnost in podpisal odstopno izjavo, čeprav šarčeve očitke zanika.
Bandelli se je na Šarčev ultimat odzval čustveno. Kot je dejal, si tega ni zaslužil in je "zelo na tleh", njegovi otroci pa doma jočejo.
Po poročanju nekaterih medijev naj bi sicer Bandellija obremenjevale tudi anonimke o domnevno spornih poslih v občini Komen, ko jo je vodil kot župan.
Bandellijev odstop ne zmanjšuje zavez koalicijskih partnerjev
V koalicijskih strankah današnji Badellijev odstopne prinaša posebnega vznemirjenja glede trdnosti koalicije, je razbrati iz izjav vodij poslanskih skupin. Poudarili so tudi, da bodo ne glede na odstop spoštovali zaveze iz koalicijske pogodbe.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je v izjavi za medije pozdravil Bandellijevo odločitev, da odstopi sam in ga ni bilo treba razrešiti na seji DZ. Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubovič je v izjavi za medije dejal, da Bandellija spoštuje in verjame, da bodo lahko dobro sodelovali. Iz SMC so za STA sporočili, da je odločitev ministra Bandellija razumna in jo pozdravljajo.
"Bandelli je naredil nekaj začetniških napak, ne bi si jih smel privoščiti," pa je dejal vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša in ocenil, da po odstopu ministra znotraj poslanskih skupin ni čutiti nekega posebnega trenja. Bandelli se bo po koncu opravljanja ministrske funkcije sicer vrnil v poslanske klopi. Po mnenju Jurše bo Bandellijevo nadaljnje delo v DZ odvisno tako od njega kot od ostalih poslancev.
V opoziciji nasprotujoča si mnenja o posledicah Bandellijevega odstopa
V opozicijskih strankah so se na Bandellijev odstop za zdaj odzvali le v NSi in Levici. Za NSi je bil odstop pričakovan, bo pa po besedah vodje poslanske skupine Jožefa Horvata v koalicijo prinesel neko napetost. V Levici odstop podpirajo, hkrati pa menijo, da ne bo veliko vplival na uresničevanje koalicijskih zavez.
KPK pozdravlja Šarčevo odločitev glede Bandellija
Protikorupcijska komisija, ki je ravnanje ministra Marka Bandellija in njegove grožnje o nedodelitvi javnih sredstev Občini Komen ocenila kot nesprejemljive, pozdravlja odločnost premierja Marjana Šarca. "Do tovrstnih spornih praks v slovenskem političnem prostoru ne bi smelo prihajati," je opozorila komisija, ki premierjevo odločitev razume kot znamenje podpore ideji integritete in integritetnemu ravnanju funkcionarjev na najvišjih položajih v državi.
Seznam deseterice ministrov in ministric z najkrajšim stažem
Sicer pa se minister za kohezijo iz vrst SAB Marko Bandelli z današnjim odstopom od ministrske funkcije poslavlja po dveh mesecih. V DZ je Bandelli zaprisegel 13. septembra, s kratkim obdobjem ministrovanja pa se je uvrstil med prvo deseterico ministrov z najkrajšim stažem.
Klavdija Markež
- ministrica za izobraževanje, znanost in šport v vladi Mira Cerarja
- zaprisegla 27. marca 2015
- odstopila 1. aprila 2015 po objavi informacij, da je njeno magistrsko delo plagiat*
Igor Maher
- minister za infrastrukturo in prostor v vladi Alenke Bratušek
- zaprisegel 20. marca 2013
- odstopil 25. marca po obtožbah, da je lastnik črne gradnje nad Sečoveljskimi solinami*
* Od prevzema poslov do odstopa je bil na funkciji dlje minister Maher, a sta z Markeževo izenačena po številu delovnih dni na ministrstvu.
Janez Kopač
- minister za finance v vladi Janeza Drnovška
- zaprisegel 14. maj 1992
- odstopil 10. junija 1992 po predhodnem dogovoru Drnovška, Kopača in Mitja Gasparija, ki je nato prevzel ministrsko funkcijo, pred tem je bil zadržan zaradi obveznosti v Svetovni banki
Alenka Trop Skaza
- ministrica za zdravje v vladi Alenke Bratušek
- zaprisegla 25. februarja 2014
- odstopila 25. marca 2014 zaradi pritiskov in očitkov, med drugim je omenjala igre v ozadju zaradi napovedi ukinitve dopolnilnega zavarovanja
Jožef Petrovič
- minister za gospodarski razvoj in tehnologijo v vladi Mira Cerarja
- zaprisegel 18. september 2014
- odstopil 17. oktobra 2014 zaradi očitanih nepravilnosti pri prodaji pisarniškega materiala javni upravi, ko je bil zaposlen pri DZS
Violeta Bulc
- ministrica brez listnice, pristojna za razvoj in evropsko kohezijsko politiko v vladi Mira Cerarja
- zaprisegla 18. september 2014
- odstopila 23. oktobra 2014 zaradi imenovanja za evropsko komisarko
Marko Bandelli
- minister brez listnice, pristojen za razvoj in evropsko kohezijsko politiko v vladi Marjana Šarca
- zaprisegel 13. september 2018
- odstopil 13. novembra 2018 po pozivu premierja in grožnji z razrešitvijo, med drugim zaradi sporne komunikacije z enim od županskih kandidatov v Komnu
Jože Damijan
- minister brez listnice, pristojen za razvoj v vladi Janeza Janše
- zaprisegel 20. decembra 2005
- odstopil 21. marca 2006 iz osebnih razlogov
Duša Trobec Bučan
- ministrica brez listnice, odgovorna za lokalno samoupravo in regionalni razvoj v vladi Boruta Pahorja
- zaprisegla 11. januar 2011
- odstopila 18. april 2011 zaradi prehudih pritiskov in občutka, da ne uživa podpore pri svojem delu
Stanka Setnikar Cankar
- ministrica za izobraževanje, znanost in šport v vladi Mira Cerarja
- zaprisegla 18. september 2014
- odstopila 6. marca 2015 zaradi objave podatkov o visokih honorarjih iz javnih sredstev poleg plače