NIČ VEČ SOCIALNIH OMREŽIJ ZA MLAJŠE OD 16 LET: Če ponudniki tega ne bodo upoštevali, sledi astronomska kazen

Svet

Novozelandski premier je v torek predlagal prepoved dostopa do družbenih omrežij za otroke, mlajše od 16 let, z namenom zaščite mladih pred nevarnostmi, ki jih prinašajo velika tehnološka podjetja. Predlog temelji na nedavno sprejetih strogih zakonih v Avstraliji, ki so postavili svetovni mejnik pri regulaciji družbenih omrežij.

Regulatorji po vsem svetu se že dolgo ukvarjajo s problemom, kako zaščititi otroke na spletu, kjer se vse pogosteje pojavljajo nasilne in vznemirjujoče vsebine. Novozelandski premier Christopher Luxon je predstavil osnutek zakonodaje, po kateri bodo morali ponudniki družbenih omrežij preveriti starost uporabnikov in zagotoviti, da so stari vsaj 16 let. V nasprotnem primeru jim grozi globa v višini do 2 milijona novozelandskih dolarjev (cca. 1 milijon evrov), piše The Hindu.

Predlagana zakonodaja je zasnovana po zgledih avstralskih zakonov, saj Avstralija velja za vodilno državo v prizadevanjih za regulacijo družbenih omrežij. Otroci, mlajši od 16 let, ne bodo več smeli neposredno prenašati v živo na Instagramu brez soglasja staršev.

"Čas je, da na Novi Zelandiji priznamo, da družbena omrežja, čeprav prinašajo mnoge koristi, niso vedno varna za naše mlade," je dejal Luxon novinarjem. "Čas je, da prevzamemo odgovornost in zahtevamo od teh platform, da zaščitijo ranljive otroke pred škodljivimi vsebinami, spletnim nadlegovanjem in izkoriščanjem."

Kdaj bo zakonodaja predstavljena parlamentu, še ni jasno, vendar je Luxon izrazili upanje, da bo pridobil podporo vseh političnih strank. Zakon je pripravila Luxonova desnosredinska Nacionalna stranka, največji člen novozelandske tri-stranske vladne koalicije. Za sprejetje zakona bo potrebna tudi podpora preostalih koalicijskih partnerjev.

"Starši nam nenehno govorijo, da so zelo zaskrbljeni zaradi vpliva, ki ga imajo družbena omrežja na njihove otroke," je dodal Luxon. "Pravijo, da se trudijo obvladovati dostop svojih otrok do teh omrežij."

Poslanka Nacionalne stranke Catherine Wedd, ki je pripravila zakon, je poudarila, da bo ta zakon nalagal odgovornost družbenim omrežjem, da zaščitijo otroke pred nevarnostmi na spletu. "Kot mati štirih otrok močno verjamem, da bi morale biti družine bolje podprte pri nadzoru nad spletnimi vsebinami, ki so dostopne otrokom," je dejala.

Predlog zakona ne določa, katere družbene platforme bodo zajete, vendar je lani Nova Zelandija že prepovedala uporabo mobilnih telefonov v šolah, da bi obrnila trend padanja pismenosti v državi.

Avstralija je novembra sprejela zakone, ki omejujejo dostop do družbenih omrežij za otroke, mlajše od 16 let, kar je eden najstrožjih ukrepov na svetu proti spletnim mestom, kot so Facebook, Instagram in X. Vendar pa bo YouTube verjetno izvzet iz prepovedi, saj je ta platforma lahko koristna za šolske naloge.

Kljub temu pa se uradniki še vedno soočajo s številnimi izzivi glede tega, kako bo ta prepoved izvajana. Ukrep je povzročil odpor med velikimi tehnološkimi podjetji, ki zakone označujejo kot "prehitre", "nejasne" in "problematične". Avstralska prepoved naj bi stopila v veljavo decembra.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija