NA KOBARIŠKEM PODLEGEL POŠKODBAM JADRALNI PADALEC: Najbolj tragična dva tedna za gorske reševalce (FOTO)

Kronika

Včeraj se je na pobočju kobariškega Stola smrtno ponesrečil 67-letni nemški jadralni padalec. Ob 12.11 je poletel z vzletišča na Stolu, kmalu zatem pa mu je zavrtelo sedež. Ker ni imel dovolj vzletne hitrosti je strmoglavil na južnem pobočju, približno 50 metrov pod vzletiščem, na nadomorski višini 1.370 metrov. Moški je umrl na kraju.

Gorski reševalec in helikopterska ekipa za reševanje na heliportu v Tolminu. Foto: Facebook Gorska reševalna zveza Slovenije

Na kraju so posredovali gorski reševalci GRS Tolmin in helikopterska dežurna ekipa z Brnika, ki je truplo prepeljala na heliport v Tolminu. Tu jih je čakala dežurna zdravnica in pogrebna služba. Da bi ugotovili natančen vzrok smrti, je zdravnica odredila sanitarno obdukcijo. O nesreči je bil obveščen novogoriški dežurni preiskovalni sodnik, tožilstvo in preiskovalec letalskih nesreč.

Letalska policijska enota je z ekipo Gorske reševalne zveze Slovenije za reševanje v gorah v tej poletni sezoni na pomoč v gore in na druge zahtevne terene s helikopterji poletela že v 103 primerih. Samo minuli vikend je bilo deset helikopterskih reševanj, še tri nesreče, v katerih je reševal policijski helikopter, so se zgodile v ponedeljek.

???? Dve posredovanji enega izmed najbolj obremenjenih gorsko reševalnih društev v Sloveniji, GRS Tolmin v torek, 13. 8. "...

Objavil/a Gorska Reševalna Zveza Slovenije dne Torek, 13. avgust 2024

Konec tedna so reševali na Skuti, grebenu Košute v Karavankah, na Dobrči, v Podbrdu, Trenti, na poti čez Plemenice, Veliki Babi, Mali Mojstrovki in Kamniškem sedlu, v ponedeljek pa še na Planiki, Kredarici in poti čez Žmavčarje nad Kamniško Bistrico. Obravnavali so dva smrtna primera, dva pohodnika sta se huje poškodovala, še pet je bilo lažje poškodovanih, v dveh primerih sta bila razlog za reševanje bolezen in slabost, v enem pa nezmožnost nadaljevanja poti, so zapisali na policiji.

Pravimo, da se nesreče v gorah dogajajo in se bodo dogajale zmeraj. Vsi si želimo, da bi bilo takih dni, kot so dnevi,...

Objavil/a Gorska Reševalna Zveza Slovenije dne Ponedeljek, 12. avgust 2024

Najbolj tragična sta bila po njihovih navedbah predvsem zadnja dva tedna, ko so v gorah umrli štirje ljudje. Smrtne nesreče so se zgodile v Loški steni, kjer je iz alpinistične smeri padel alpinist, nato pa še na Ratitovcu, poti čez Plemenice in neoznačeni poti čez Žmavčarje. Tudi v primeru teh treh nesreč je šlo za padce.

Z gora so prepeljal 150 ljudi in psa zaradi ugriza kače. Dve reševanji sta trajali dva dneva, zadnja zelo zahtevna iskalna akcija gorskih reševalcev in policije na območju Kamniško-Savinskih Alp pa celo več dni. Udeleženci iskanja so opravili izjemno zahtevno delo in pregledali veliko območje. Moškega pa so našli kamniški gorski reševalci, so še navedli.

Reševanje psičke ???? po ugrizu kače ???? iz oči gorskega reševalca ⛑️ GRS Jezersko, veterinarja ????‍⚕️ vojaških službenih psov...

Objavil/a Gorska Reševalna Zveza Slovenije dne Ponedeljek, 29. julij 2024

Letošnja poletna sezona se je začela 1. junija. Kot ugotavljajo na policiji, se je največ nesreč zgodilo zaradi padcev in zdrsov, sledijo pa reševanja zaradi bolezni, slabosti in onemoglosti, nepoznavanja terena, odlomov in kotaljenja skal ter reševanja zaplezanih in prestrašenih pohodnikov.

Ker je še daleč do konca pohodniške sezone, znova pozivajo k dobri pripravi na turo, opremljenosti, previdnosti, veliki odgovornosti ter zmernim in varnim odločitvam.

"Gore naj ne bodo poligon za preizkušanje psihofizičnih zmogljivosti. To je unikaten prostor, ki ima svoje zakonitosti in vrednote. Ljudje smo tisti, ki se jim moramo podrediti, jih ceniti in se varovati. Pomembno je, da se zavedamo svojih zmožnosti in omejitev ter se temu ustrezno prilagodimo. Slovenske gore so krušljive, zahtevne in ponekod nepredvidljive," so opozorili na policiji.

Svetujejo, da se v gore odpravimo vsaj v dvoje, dobro opremljeni in psihofizično pripravljeni, s polnim mobilnim telefonom in vključenimi lokacijskimi storitvami ter da domače ali prijatelje seznanimo, kam točno gremo in koliko časa nas ne bo. Prav tako svetujejo izbiro označenih poti, na katerih se počutimo varno in ki smo jih zmožni opraviti. Po vzponu bo namreč ob določeni stopnji utrujenosti potreben še sestop v dolino. Možne so nenadne spremembe vremena, dodatna obremenitev v tem trenutku pa je tudi huda vročina, so še opozorili vse, ki se odpravljajo v gore.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija