MODRE LUČI 'SVOBODE': Sajovic šele dobro sedel na stolček in se že pognal mimo kolone

Slovenija

7. oktobra je državni zbor s 46 glasovi za in 26 glasovi proti potrdil imenovanje Boruta Sajovica za obrambnega ministra. Samo nekaj dni kasneje pa je novopečeni minister iz kvote Golobove Svobode že izkoristil svoj privilegij. 16. oktobra se je s službenim vozilom znašel v koloni na gorenjski avtocesti, kjer je prišlo do prometne nesreče. A Sajovicu očitno ni bilo do čakanja. S prižganimi modro-rdečimi lučmi se je namreč odpeljal mimo kolone, poroča Žurnal.

In to kljub temu da na ta dan ni imel posebnih delovnih obveznosti, sploh pa ne v jutranjih urah, ko je prišlo do nesreče in zastojev na avtocesti. Ministrstvo za obrambo (MORS) je za portal preiskovalno.si pojasnilo, da je minister "v času od 14. do 22. oktobra 2024 opravljal redne delovne obveznosti na ministrstvu za obrambo", 16. oktobra pa da je imel sejo odbora za obrambo v državnem zboru. Zasedanje seje se je sicer začelo šele ob 14. uri.

Neimenovani vir z MORS-a se je za preiskovalno.si kritično odzval na vedenje Sajovica: "Če bi bil minister Borut Sajovic ogrožen in bi zanj obstajala nevarnost, da bi mu kdo v času nesreče pripravil zasedo, ga ugrabil ali ubil, kot v kakšni Kolumbiji, bi bila takšna reakcija, torej obvoz po reševalnem pasu, primerna. V primeru, ko pa uporabljajo luči in sireno zato, da se potegnejo s kraja nesreče, pri tem pa otežujejo še intervencijo, namesto da bi pomagali ali vprašali, če lahko kako pomagajo, je to najmanj nemoralno in neprimerno." Navedel je tudi, da je uporaba zvočnih in signalnih luči v takšnem primeru pretirana.

Na policiji pa pravijo, da gre v omenjenem primeru za ustaljene ukrepe varovanja pomembnih oseb, med katere spada tudi obrambni minister. "Po preverjanju so policisti 16. 10. 2024 pri varovanju varovane osebe uporabljali posebne svetlobne znake v skladu z veljavno zakonodajo ter taktiko in metodiko dela policistov specialistov varnostnikov," so navedli.

Obrambni, zunanji in notranji ministri imajo po slovenski zakonodaji tretjo stopnjo varovanja, ostali ministri pa le četrto. Tretja stopnja pomeni, da lahko svetlobne signale uporabljajo praktično ves čas, če to sodi v "taktiko in metodiko varovanja", še poroča Žurnal.

Modre luči Svobode

Sajovic pa ni edini iz Golobove Svobode, ki je na avtocesti prižgal modre luči in se izognil koloni. To je 26. maja letos na avstrijski avtocesti na poti na dunajsko letališče storila tudi sedaj že odpisana ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Njeno službeno vozilo pa je ujel še radar.

Spomnimo, Stojmenova Duh je bila namenjena z Dunaja v Ženevo. Da leta ne bi zamudila, je voznik njenega službenega vozila prižgal modre luči in se izognil koloni, nato pa ga je zaradi prehitre vožnje ujela radarska kontrola. Zaradi prometnega prekrška je ministrstvo prejelo poziv avstrijske policije, naj posredujejo informacijo o tem, kdo je vozil vozilo. Namesto tega pa je ministrstvo skušalo preko slovenskega veleposlanika na Dunaju doseči umik pregona.

Zgodba ministrice se je nekaj mesecev po incidentu, ko je zadeva prišla v medije, končala s ponujenim odstopom, ki ga je premier Robert Golob sprejel. Bo odstop ponudil tudi Sajovic? To vprašanje za zdaj ostaja neodgovorjeno.

Prometne afere politikov

Seznam politikov, ki so v danih situacijah izkoristili privilegij modrih luči, pa se pri Stojmenovi Duh ne konča. Junija 2009 je takratni prometni minister Patrik Vlačič s službenim vozilom obtičal v koloni na primorski avtocesti. Njegov voznik je vključil modre luči, saj se je Vlačiču mudilo v Ljubljano na gostovanje na televizijo.

Dejan Židan je avgusta 2018, dva tedna po tem, ko je nastopil mandat predsednika državnega zbora, s sireno in svetlobnimi signali prehitro peljal po sredini štajerske avtoceste proti Ljubljani. Dan prej pa je njegovo službeno vozilo drvelo po reševalnem pasu, da so se mu na odstavni pas odmikali tovornjaki, avtomobili pa na prehitevalnem pasu zavirali in ustavljali.

Tudi Marko Bandelli je uporabil modre luči, ko se mu je mudilo na tekmovanje zimskih športnikov in osnovnošolskih otrok v Maribor ter na kongres občin v Rimske Toplice. Na koncu ga je med drugim prav uporaba modrih luči odnesla s čela ministrstva za kohezijo.

Svetlobne signale je aprila 2013 pri vključevanju na avtocesto uporabil tudi tedanji minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel, ki se mu je mudilo na sestanek s tedanjo premierko Alenko Bratušek.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
MMDM |  12 .11. 2024 ob  22: 35
Ma ala šu...ne mu zamerit, se mu je mudilo na jutranjo telovadbo v vojašnico Edvarda Peperka....pol pa je imel že rezerviran termin za notarski zapis, ker je kupil 74 nepremičnino, ma ne na svoje ime...ni on od včeraj.....ala dej...hremo naprej hremo naprej..
ManofSteel |  12 .11. 2024 ob  17: 52
Čim opaziš modre luči črnih vozil, vedi da si spet lewajzarji na oblasti.
V JJ vladi tega ne boste doživeli.
vseved |  12 .11. 2024 ob  14: 08
10
Bolezen malih ljudi - jaz sem oblast, kdo nam kaj more.!