Myanmar je danes napovedal izpustitev 69 zaprtih aktivistov. Do poteze prihaja v dneh, ko država gosti več visokih predstavnikov mednarodne skupnosti, tudi visoko zunanjepolitično predstavnico EU Catherine Ashton, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Gre za zadnjo vrsti izpustitev političnih zapornikov, ki jih mednarodna skupnost smatra za enega ključnih pokazateljev, da se država, ki ji je desetletja avtokratsko vladala vojaška hunta, zanesljivo demokratizira.
V uradu predsednika Theina Seina so ob tem zapisali, da je namen izpustitve "spoštovati humanitarne razloge in dovoliti izpuščenim, da bi lahko pomagali pri izgradnji države ob razumevanju dobrohotnosti in ljubeče prijaznosti države".
Sein se je v četrtek srečal z Ashtonovo, ki se v državi mudi v okviru širše delegacije EU. Prav tako se je sestal z nekdanjim ameriškim predsednikom Billom Clintonom, ki je v Mjanmaru v imenu svoje dobrodelne fundacije. V Mjanmaru je trenutno tudi nekdanji britanski premier Tony Blair.
Sein, nekdanji general, ki je položaj predsednika prevzel marca 2011, je julija ob obisku v Londonu obljubil, da v državi do konca leta "ne bo nobenih zapornikov vesti".
Aktivisti še naprej kritični
Aktivisti so sicer do predsednika še naprej kritični, češ da so disidenti v Mjanmaru še naprej preganjani. Poudarjajo tudi, da so številni še vedno za zapahi, pri čemer pa natančno število ni znano. Zaprti zaporniki naj bi vladi med drugim služili kot pogajalsko sredstvo v pogovorih z mednarodno skupnostjo in v mirovnih pogajanjih z etnično manjšino.