Krajevna skupnost (KS) Bertoki je izdala izredni informativni bilten o prostorskih spremembah NaŠ GLAS. Kot pojasnjuje njihov predsednik Andraž Hribovšek, želijo s tem krajane obvestiti o spremembi prostorskih načrtov na območju gospodarsko-obrtne in razvojne cone (GORC) Sermin.
KS BERTOKI OSTRO PROTI KAMIONSKEMU TERMINALU: "Mi si razlagamo eno, občina drugo"
Koper
Kot navajajo v dokumentu, je bilo to območje namenjeno širitvi gospodarsko-obrtne in razvojne cone Sermin, sedaj pa Mestna občina Koper tam načrtuje gradnjo kamionskega terminala. V zadnjem veljavnem lokacijskem načrtu je bil po njihovih informacijah vrisan poslovno-storitveni objekt, poslovni hotel in še manjši poslovni objekt, poleg tega pa parkirišča za osebne avtomobile.
O spremembi so v KS Bertoki izvedeli šele januarja iz medijev. "To nas je presenetilo," pojasnjuje predsednik KS Andraž Hribovšek. "Spreminjanje prostorskih in lokacijskih načrtov brez komunikacije z lokalno skupnostjo in postavljanje skupnosti pred izvršeno dejstvo je praksa, ki se ne sme dogajati. Vsem nam pripada legitimna pravica do odločanja in kakršenkoli poseg mora biti izpeljan z medsebojnim upoštevanjem," so še zapisali v dokumentu.
Sprašujejo se, na podlagi katere občinske vizije, katerih strateških dokumentov in strokovnih podlagah se območje GORC Sermin in KS Bertoki spreminja v parkirišče za tovornjake?
Kot pravijo, javne razprave o tem ni bilo, občina pa je soglasje za gradnjo kamionskega terminala že podala "in to brez postopkov, potrebnih za tako prostorsko spremembo". Ker zaradi ukrepov za zajezitev novega koronavirusa ni mogoče sklicati zbora krajanov, so izdali bilten.
Kot pojasnjuje Hribovšek, si KS Bertoki in Mestna občina Koper prostorski načrt različno razlagajo. "Smo vsak na svojem bregu. Obstoječi akt si vsi razlagamo po svoje. Občina si razlaga, da je kamionski terminal možen glede na obstoječe načrte, mi si pa razlagamo, da to ni mogoče, ker parkirišče za kamione iz teh aktov ne izhaja," je pojasnil.
"Morali se bomo poenotiti," še dodaja. Pridobiti želijo razlago posebnih institucij, v prvi fazi pa tudi razlago občinskega sveta, ki je sklep sprejel.
Kot razlaga Hribovšek, so uvodni sestanek z županom imeli v začetku februarja, dogovarjajo pa se tudi za naslednji sestanek.
"Nam je bilo ves čas obljubljeno, da na tem območju ne bo težke industrije ali česa podobnega. Tukaj naj bi bile mirne obrtne dejavnosti, ki jih podpiramo, saj se s tem razvijajo tudi delovna mesta. Kamionski terminal pa nima dodatne vrednosti, niti glede zaposlitev niti z vidika varovanja okolja," je še dejal Hribovšek.
Komentiraj
Vse bolj spominjas na Popota....pred volitvami (prvimi) so ga bila tako kot tebe polna usta, da kako bo prusluhnil potrebam in zeljam obcanov. S casom pa so interesi obcanov prehajali v ozadje in se je (in se) vse bolj skrbi za interse in milijone raznih investitorjev (praviloma trapolerjev), seveda v skodo obcanov in krajanov.
Ze zguljena je tista: oblast pokvari cloveka....!!
Bržan, zelo (in zelo hitro) si se pokvaril.