Knjižnico v mesto in več prostora za otroke?

Občina Izola ima zadnje čase več težav, ki so posledica ekonomske krize. Ta je odnesla prepotrebna delovna mesta. Poleg tega pa ima občina tudi omejene finančne zmožnosti, zaradi česar je manj investicij. Pa vendar: tudi brez velikih gradbenih del in novogradenj se da narediti veliko. Če je le volja in se uvidi priložnosti, ki koristijo občanom.

Med težavami, ki pestijo občane, so strog prometni režim, kateremu so se priključili še radarji. Ali so visoke kazni v takem obdobju upravičene, prepustimo v sodbo občanom.  Ta teden smo opozorili tudi na težave z osvetlitvijo priobalnega dela, kar vpliva na varnost sprehajalcev.

Bistveni premik pa je občina naredila pri prenovi šolskih poslopij, saj je za prenovo šolskih poslopij osnovne šole Vojka Šmuc namenila 1,5 milijona evrov, za gradnjo otroškega vrtca z italijanskim učnim jezikom L'Aquilone pa še pol milijona evrov. Še naprej pa ostaja nerešen položaj vrtčevskih otrok, za katere primanjkuje prostora. Namesto opozarjanja na težave pa bi pravzaprav želel opozoriti na priložnost, ki se ponuja z izpraznitvijo dveh poslovnih prostorov na Kristanovem trgu v Izoli. V začetku letošnjega leta sta namreč svoje poslovne prostore izpraznila tako igralni salon Izola kot Mladinski kulturni center – KT1.

Tako sta ostali prazni dve večji poslovni enoti v samem centru Izole. Mestno jedro je v preteklih letih izgubilo celo kopico trgovin zaradi konkurence trgovskih centrov in razen umetniških galerij in prostora raznih društvom nudi bore malo. Staro mestno jedro umira. S to težavo se sicer soočajo tudi v Piranu in Kopru. Menim, da bi sedaj lahko zgrabili za priložnost in v mestno jedro umestili knjižnico Izola, ki že nekaj let "krade prostor" vrtcu. Baby boom in priseljenci so nenadejano spremenili demografsko podobo mesta in povečali stistko v vrtcih. Zaradi tega so v preteklosti že iskali možnost selitev otrok v industrijsko cono, zraven avtoodpada. Ni se izšlo. Toda zakaj iskati nove prostore za vrtčevske oddelke, ko dejansko ti že obstajajo. Boljšo možnost vidim v selitvi knjižnice v mestno jedro, kjer bi lahko na skupnem prostoru, ki bi ga ustvarili z združitvijo prostorov bivšega KT1 in igralnega salona, zadostili potrebam knjižnice. To je mirna dejavnost, ki ne bi ogrozila miru stanovalcev mestnega jedra, hkrati pa bi bila dodana vrednost. Tok obiskovalcev knjižnice bi se tako preusmeril v mestno jedro, kjer so v soseščini tudi gostinski lokali. Seveda sama selitev predstavlja določen tehnični zalogaj, vendar  so pozitivne posledice dvostranske, tako za vrtec kot za mestno jedro. Z idejo sem že seznanil tudi nekatere svetnike, ki so mi prisluhnili in so pripravljeni zadevo predstaviti kot pobudo v občinskem svetu. Kot občan sem res težko le opazovalec, mislim, da mora vsak prispevati k izboljšanju stanja v svoji skupnosti. Pa naj gre za za čistilne akcije, ali pa humanitarno pomoč socialno šibkejšim in starejšim.

V kolikor bo prišlo do pobude, bo žogica prepuščena svetnikom. Pri tem pa ne pozabimo, da tisti, ki si nekaj želi, najde pot, tistemu ki se ne da na pot, pa najde izgovor. Pobudo oziroma idejo prepuščam svetnikom. Kot sem pred časom izvedel, je bil eden izmed prostorov postavljen na razpis, a se bo, ker ni bil uspešen, ponovil v roku dveh tednov. Časa torej za spremembo in izboljšanje kvalitete življenja občanov je še. Vprašanje pa je, če je tudi volja?

Sorodne vsebine:

Mati, ki je nimamo radi?

Kaj na Obali šteje?

Izgubljeni parlament

 

Deli novico: