Notranje ministrstvo se po besedah vladnega govorca Jelka Kacina zelo trudi, da bi čim prej sprejelo dopolnitev odloka o prepovedi zbiranja na javnem mestu. Po njegovih pojasnilih gredo prizadevanja v smeri, da bi bilo zbiranje omejeno na največ 50 ljudi. "Pričakujem, da bo minister Aleš Hojs lahko podpisal spremembe odloka v nekaj urah," je dejal.
KMALU DOVOLJENO ZBIRANJE DO 50 LJUDI: Minister bi lahko odlok podpisal že v naslednjih urah
Slovenija
Kacin se je na današnji novinarski konferenci dotaknil tudi zbiranja na dogodkih, kot so poroke. "Sem dobil kar nekaj vprašanj nevest, ki so izjemno občutljive, ker leto ali dve vnaprej načrtujejo dogodek, ki je zdaj padel v epidemijo covida-19," je dejal. Spomnil je, da so poroke dovoljene, število navzočih pri obredu pa je zaenkrat precej omejeno. Ministrstvo za notranje zadeve se po njegovih besedah zelo trudi, da bi čim prej sprejelo dopolnitev odloka o prepovedi zbiranja na javnem mestu.
"Skupno vsem prizadevanjem je, da bi bilo zbiranje omejeno na največ 50 ljudi. Od sedanjih omejitev je na 50 velik korak naprej," je izpostavil. "Mislim, da si noben ženin in nevesta ne želita, da bi bila njuna poroka žarišče novega koronavirusa in da bi bili sorodniki, prijatelji in znanci potem v samoizolaciji ali pa v bolnišnici," je še dodal Kacin.
Med emocijami in razumom se je treba po njegovih besedah vedno odločiti za slednjega. Kako hitro bo sproščeno še kaj več, pa bo Kacinovih besedah še ni znano. Pričakuje pa, da bo minister Hojs lahko podpisal spremembe odloka v nekaj urah. "Pričakujem, da bomo prihodnji teden že v popolnoma drugi situaciji, kar bo pomenilo tudi precej možnosti, da se z zmanjšanim obiskom v avditorijih zažene kakšna kinodvorana, kakšno gledališče," je dodal.
Na novinarski konferenci se je dotaknil tudi domov za starejše in kdaj bodo lahko ponovno sprejemali občane. Kot je dejal, je vlada neformalno že razpravljala o tem. Najpomembnejše so po njegovih besedah lekcije, ki smo se jih naučili doslej. "Iz tega izhaja, da bi morali domovi v prihodnje imeti vedno nekaj nezasedenih postelj. Te bi morale biti na voljo za trenutek, ko in če bi virus vdrl v dom. V tem primeru bi vsakega pozitivnega takoj osamili, izolirali in delo reorganizirali ob upoštevanju tega dejstva," je dejal. Ko bo odločeno, kakšen delež postelj bi moral ostati na voljo za ukrepe proti virusu, bo po Kacinovi pojasnilih odločeno tudi, kdaj bodo domovi odprti za sprejem novih prosilcev.
Odzval se je tudi na aplikacijo za mobilne telefone, ki bo omogočila spremljanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Ta bo registrirala navzočnost telefona, katerega lastnik je okužen. "Naš telefon ne pove, kje je ta telefon, nam pa pove, kdaj smo ga srečali. In na podlagi opozorila se moramo pogledati v ogledalo in ugotoviti ali nas je virus oplazil in konzultirati zdravnika," je pojasnil. Slovenija sicer aplikacije ne bo razvijala sama. Išče se evropska rešitev, je dejal Kacin.