Janez Cigler Kralj se je v politiko prebil kot minister za delo v času pandemije, ko je vodil eno najbolj obremenjenih področij. Poslanec, oče štirih otrok, ki mu družina daje navdih za življenje, nastopa na predsedniških volitvah kot kandidat Nove Slovenije. Je eden redkih, ki opozarja na pomen skrbi za varnost in se zato tudi zavzema za krepitev Slovenske vojske, sploh spričo vojne v Ukrajini. V predsedniško funkcijo želi vnesti več konkretnih vsebin, še posebej skrb za vlogo gospodarstva in spoštljiv odnos do dela.
JANEZ CIGLER KRALJ: "Delo naj bo spet spoštovano in cenjeno" (INTERVJU)
Slovenija
Vaša odločitev, da boste kandidirali za predsednika države, je marsikoga presenetila, saj se je pričakovalo, da bo desnica na volitvah nastopila s skupnim kandidatom. Kaj vas je spodbudilo, da ste se odločili za samostojen nastop?
Za kandidaturo sem se odločil, ker so se na stranko NSi in name osebno obračali ljudje, ki so dejali, da nimajo kandidata, za katerega bi iskreno volili in da verjetno sploh ne bodo šli na volitve. Hoteli smo jim ponuditi še eno možnost, saj se mi zdijo volitve za predsednika zelo pomembne. Gre namreč za edino neposredno voljeno funkcijo in ljudje bi morali to svojo pravico in priložnost izkoristiti. Odločil sem se še zaradi nečesa, kar sem povedal takoj ob napovedi vključitve v predsedniško tekmo: kandidiram zato, ker imam ljudi in Slovenijo preprosto rad.
V čem se najbolj razlikujete od ostalih kandidatov? Katere so vaše temeljne vrednote in prepričanja, na katerih gradite nastop na predsedniških volitvah?
Veljam za kandidata, ki zagovarja univerzalne vrednote: delo mora biti spoštovano in cenjeno ter omogočati, da se lahko od njega dostojno živi. Tistim, ki so odmaknjeni iz središča družbe, ki se počutijo, da nimajo glasu v medijih in ustreznih političnih vzvodov za reševanje svojih zadev, je znova potrebno dati občutek, da so vključeni in jih tudi dejansko ponovno vključiti v središče družbe. Sem edini, ki jasno zagovarja krepitev miru in varnosti, kar pomeni nadaljevanje vlaganja v modernizacijo Slovenske vojske. Torej, moje temeljne vrednote so svoboda, pravičnost, solidarnost, varnost.
V vaših nastopih poudarjate tudi skrb za ranljive skupine. Katere skupine imate v mislih in kako bi jim pomagali kot predsednik države?
Poudaril bi skrb za ranljive skupine, za vse, ki se čutijo odrinjene in nimajo glasu, predvsem pa za tiste, ki so šibkejši, se počutijo ponižani in razžaljeni. To so ljudje na podeželju z nizkimi pokojninami, ljudje z minimalno plačo, ki jim vlada želi odvzeti še to in še znižati plače; invalidi in starejši, ki zaradi blokade vlade še vedno ne bodo imeli sistemsko urejene dolgotrajne oskrbe, ki bi si jo lahko privoščili.
V času epidemije ste bili minister za delo in zelo na udaru zaradi ukrepov, ki so omejevali družbo. Očitajo vam, da zlasti na področju skrbi za starostnike v domovih za ostarele niste bili dovolj učinkoviti. Kako odgovarjate vašim kritikom?
Celotna ekipa je v skladu s svojimi odgovornostmi naredila vse, kar je bilo v naši moči, da zaščiti življenje in zdravje ljudi. Do začetka cepljenja smo bili res nemočni, saj smo se z virusom lahko borili le s preventivnimi ukrepi. Ko smo pričeli cepiti v domovih za starejše, pa se je situacija zelo hitro obrnila na boljše.
Velik poudarek dajate tudi vprašanju varnosti in obrambnih sil. Kako ocenjujete aktualno situacijo na področju varnosti Slovenije? Kaj bi spremenil na tem področju?
Mir in varnost sta veliki dobrini, ki nista samoumevni, sploh v luči vojne v Ukrajini, ki je na pragu Evrope. Ta res grozna agresija Rusije na Ukrajino nam kaže, kako krhek je mir, zato moramo nadaljevati z vlaganji v modernizacijo Slovenske vojske. Ocenjujem, da je poskus prekinitve pogodbe za nakup vozil Boxer zato škodljiv.
Za kakšno Slovenijo bi si, če bi bili izvoljeni, prizadevali? V čem je vaša idealna Slovenija drugačna od obstoječe?
Zavzemam se in moje glavno vodilo je več človečnosti v politiki. Želim si biti tak predsednik, ki daje vsaki državljanki in državljanu občutek, da je njegov ali pa njen predsednik. Moji poudarki so razvidni iz ključnih točk programa. Zelo bi rad spodbudil razpravo o vlogi gospodarstva, podjetništva, obrtnikov. Pravzaprav o tem, da delo ni dovolj spoštovano in cenjeno. Tu bi si z vsemi močmi prizadeval, da spet pridemo do tega, da je delo spoštovano in cenjeno ter se od svojega dela lahko tudi dostojno živi.
Kakšno vsebino bi vi osebno želeli dati funkciji predsednika države? Bi to funkcijo opravljali bistveno drugače od Boruta Pahorja?
Vsekakor bi bil drugačen. Ohranil bi njegove dobre prakse, recimo spodbujanje in potrditev projektov civilne družbe, prizadevanja za povezovanje, dostojanstvo. Sam pa bi dodal še skrb za ustrezno vlogo gospodarstva, posebno še zardi trenutnih razmer pa tudi situacije glede energetske neodvisnosti naše države. Nujno je, da odpremo debato o izgradnji drugega bloka Jedrske elektrarne Krško.
Po čem želite, da bi si vas Slovenci po koncu predsedniškega mandata zapomnili?
V skladu z znanim izrekom, da si ljudje ne zapomnijo, kaj si govoril in kaj si delal, ampak kako si se ob nekom počutil, bi rad, da ohranijo ob spominu na moje delo dober občutek.