HRVAŠKA IZDALA SLOVENSKIM RIBIČEM ZA MILIJON KUN KAZNI: Naši ribiči zaenkrat brez izpada prihodka

Slovenija

Dogajanje v Piranskem zalivu se je v zadnjem obdobju umirilo. Kot je povedal koprski ribič Silvano Radin, slovenska in hrvaška policija izvajata standardne postopke, zaenkrat pa ribiči nimajo večjih težav. Medtem je po podatkih odvetnika Ivice Senjaka skupen znesek kazni, ki so jih hrvaški organi izdali slovenskim ribičem, narasel na milijon kun.

Slovenski ribiči, ki se odpravijo v Piranski zaliv, se tudi v zadnjem času soočajo s "standardnimi" postopki, ko na kraj pridejo tako slovenski kot hrvaški organi, je pojasnil Radin. Zaenkrat večjih težav v smislu izpada prihodka od ulova nimajo, čeprav Radina skrbi, da bi hrvaški ribiči utegnili postaviti stoječe mreže, kar bi slovenskim močno otežilo delo.

Po zadnjih podatkih puljskega odvetnika Senjaka, ki zastopa slovenske ribiče v postopkih pred hrvaškimi organi, so proti slovenskim ribičem do zdaj izdali 138 prekrškovnih nalogov, s katerimi so jim izrekli denarne kazni v skupnem znesku okoli milijon kun (okoli 135.000 evrov). Je pa sodišče za prekrške po prejetih pritožbah naloge praktično razveljavilo. Poleg tega je hrvaška policija odstopila od dvanajstih predloženih nalogov, je dodal Senjak.

Po drugi strani še ni konec s sklicem narokov pred hrvaškimi sodišči. Kot je navedel puljski odvetnik, sodišče za prekrške za zdaj načrtuje dve razpravi za konec tega meseca, in sicer za eno pravno osebo iz Kopra.

Hrvaška ne spoštuje arbitraže, obe državi izrekata kazni

V prvih osmih mesecih letošnjega leta oziroma med 30. decembrom lani in 30. avgustom letos je medtem slovenska policija v slovenskem morju obravnavala skupno 737 dogodkov. V njih so obravnavali skupno 1151 plovil, od tega 622 plovil hrvaških ribičev in 529 plovil hrvaških varnostnih organov, so navedli na policiji.

Arbitražno sodišče je 29. junija lani presodilo, da večina Piranskega zaliva pripada Sloveniji, določilo je tudi 2,5 navtične milje širok stik Slovenije z odprtim morjem. Slovenija je decembra lani začela izvajati razsodbo arbitražnega sodišča. Hrvaška, kot je znano, razsodbo zavrača. Obe državi sta začeli izrekati kazni za ribiče druge države zaradi kršitve meje in nedovoljenega ribolova.

Z zakonom o ribištvu se je Slovenija sicer zavezala, da bo zagotovila vso pravno pomoč slovenskim ribičem, zoper katere je pred organi Hrvaške uveden prekrškovni ali kazenski postopek kljub opravljanju te dejavnosti v skladu z arbitražno razsodbo. Obenem bo krila tudi stroške, ki bodo nastali v zvezi s pravno pomočjo in temi postopki.

Deli novico:

karjola |  11 .09. 2018 ob  09: 02
Ti tu spodaj imaš zelo ,zelo prav...!!!
naj kazni plačata |  09 .09. 2018 ob  16: 58
sekolec in drenikova iz svojega žepa!...
obid |  09 .09. 2018 ob  15: 56
DESUS in njegov ZUNANJI MINISTER KAREL ERJAVEC , skupaj z celo vlado niso opravili svojega dela
Justino |  09 .09. 2018 ob  12: 46
Ribiči so res naivni na obeh straneh ker meja še ni priznana z obeh strani in si sami povzročajo težave in upam da bojo sami iz svojih žepov plačali kazni ne pa iz bazena davkoplačevalcev ki nas pri tem nima prav veliko.
eja |  09 .09. 2018 ob  12: 18
Višina izrečenih kazni obeh strani in plačil odvetnikom in sodnikom je pomojem večja od vrednosti flote in vseh rib v zalivu....
Vladoiu  |  09 .09. 2018 ob  11: 30
-1
Lahko bi se štajerska varda prišla malo skopat v piranski zaliv...
jurij |  09 .09. 2018 ob  10: 28
zakaj na meji ne zadržimo kak hrvaški kombić z ribo ?
No comment |  09 .09. 2018 ob  09: 17
Slovenci strahopetni zato se pa tudi vleče tolko časa ta zadeva.