GNEČA NA GRŠKEM "OTOKU INSTAGRAMA" SAMO NA FOTOGRAFIJAH: Beležijo najslabšo sezono doslej

Svet

Najbolj romantičen grški otok Santorini, priljubljen predvsem za poroke in medene tedne, vsako leto privabi 3,4 milijona turistov. Zaradi čudovitih belih hiš in cerkvic z modrimi kupolami, osupljivih razgledov in sončnih zahodov se ga je prijel vzdevek "otok Instagrama". V glavni sezoni se v enem dnevu samo s križark zgrne na otok 17.000 turistov, po svetu in spletu pa krožijo fotografije nepopisne gneče. V resnici na Santoriniju letos beležijo najslabšo sezono doslej.

Turisti s križark, ki za en dan obiščejo Santorini, se odpravijo do najbolj znanih turističnih točk, kot sta glavno mesto Fira in mestece Oia, ki je znano po najlepših sončnih zahodih.

A ko nastopi večer, množice turistov izginejo in otok postane mesto duhov, zato so na otoku izredno nezadovoljni. Župan Nikos Zorzos je predlagal omejitev števila potnikov z ladij na 8.000 dnevno, predsednik grške vlade Kiriakos Micotakis pa je napovedal, da bo ukrep sprejet prihodnje leto.

Priljubljene destinacije imajo vse več težav. Na eni strani potrebujejo obiskovalce zaradi prihodkov, na drugi strani trpi kakovost življenja domačinov. Poglejmo, na primer, Benetke, ki so velikost turističnih skupin omejile na 25, prepovedale megafone in uvedle vstopnino, ki je mestu prinesla 2,4 milijona evrov prihodkov.

Kot je za CNN povedal lokalni organizator potovanj Gianluca Chimenti, ki živi na Santoriniju že 18 let, ni težava samo preveliko število ljudi, ampak pomanjkanje infrastrukture. Medtem, ko na spletu gledamo fotografije z množicami turistov, je otok v resnici prazen. Beležijo najslabšo sezono doslej. Hoteli so za 30 odstotkov manj zasedeni v primerjavi s prejšnjimi leti.

V glavni sezoni julija in avgusta so mestna središča po 21.00 prazna, restavracije in hoteli niso niti približno polni. Potniki s križark so nujno potrebni za preživetje domačinov, prav tako turisti, ki ostanejo dlje časa, vendar so domačini prepričani, da se nekaj mora spremeniti. Infrastruktura otoka je zastarela, še posebej je obremenjeno glavno pristanišče v Firi, kjer pristajajo križarke.

Skoraj dve tretjini turizma s potniškimi ladjami se v Grčiji odvija na Santoriniju, Mikonosu in Pireju (Atene).

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  06 .08. 2024 ob  17: 48
od turistov s križark je samo gneča in nič zaslužka