Vedno več indicev je, da se je incident na meji z Italijo res zgodil, pravijo v SV, vendar pa zaradi interesa preiskave o podrobnostih dogodka, ki naj bi se zgodil 7. maja, ne govorijo. Načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš je danes poudaril, da prekoračitev pooblastil ne dopuščajo. "Vsakršno odstopanje je treba sankcionirati," je dejal.
GLAVAŠ O ZLOGLASNEM INCIDENTU NA MEJI: "V Slovenski vojski ne dopuščam zlorab in prekoračitev pooblastil"
Slovenija
O incidentu, ko naj bi moškega ob meji z Italijo ustavila vojaka Slovenske vojske (SV), eden pa naj bi vanj meril z avtomatsko puško, je 23. maja prvi poročal Primorski dnevnik. Glede na prve informacije naj bi se dogodek zgodil 8. maja in vojska je zatrdila, da na ta dan na tistem območju ni bilo slovenskih vojakov. Nove informacije pa so kasneje pokazale, da je do incidenta pravzaprav prišlo dan prej. Sprehajalec je po poročanju Pop TV oba vojaka tudi identificiral policiji na fotografiji. Neuradno naj bi policija sama snemala vojake ob njihovem prihodu na dolžnost.
Glavaš je v današnji izjavi za medije pojasnil, da je preiskavo zadeve uradno prevzela Obveščevalno-varnostna služba ministrstva za obrambo, SV pa bo v tej preiskavi polno sodelovala. Uveden naj bi bil že tudi predkazenski postopek, ki ga bo moralo usmerjati tožilstvo.
"V interesu vseh nas, predvsem pa Slovenske vojske in mene osebno je, da se domnevni dogodek razišče. V Slovenski vojski ne dopuščam zlorab in prekoračitev pooblastil ter zahtevam zakonito in profesionalno ravnanje vseh nas. Vsakršno odstopanje od tega je treba sankcionirati," je dejal brigadir Glavaš. Pojasnil je, da so k ugotavljanju dejanskega stanja pristopili z vso resnostjo. "Pa ne zato, da bi to morali narediti. Ampak zato, da ugotovimo, kaj je dejansko stanje in kaj se je dejansko dogajalo," je dejal načelnik.
Čudi ga sicer, "da za ta dogodek ni bila oblikovana medresorska skupina, kot to velevajo predpisi in akti". V skladu z odločitvijo vlade o pomoči SV policiji pri varovanju slovenske meje bi se namreč v primeru kršitev moralo oblikovati skupno preiskovalno telo ministrstev za obrambo in notranje zadeve. A do tega ni prišlo. Glavaš je kljub vsemu izrazil zaupanje v slovenske vojake, da delujejo strokovno in zakonito in po navodilih policije, kar je po njegovih besedah v tem primeru bistveno.
"Od leta 2015 in opravljenih več kot 110.000 raznih nalog v podporo policiji pri širšem varovanju državne meje in več desetletjih delovanja v tujini večjih zlorab in prekoračitev pooblastil nismo zaznali. To je prva, ki se je zgodila in o njej se bomo še pogovarjali, ko bo preiskava tudi zaključena," je še povedal načelnik.
Tiskovni predstavnik generalštaba SV Marjan Sirk je ob tem izpostavil, da so v vojski že takoj po prvih informacijah o domnevnem dogodku zadeve preverili. "Proučili smo vsako uro premika naših pripadnikov, a informacije niso bile dovolj precizne," je pojasnil. Ker je bilo namreč poročanje medija objavljeno 23. maja, v njem pa je bilo govora, da naj bi se incident zgodil v preteklem tednu, so preverili gibanje njihovih pripadnikov za 23. maj in teden pred tem. Ko se je kasneje pojavil še datum 8. maj, so preverili tudi dogajanje na ta datum in indicev, da bi se kaj takega zgodilo, ni bilo, je pojasnil Sirk.
Na vprašanje, zakaj so se slovenski vojaki tistega dne nahajali ob meji z Italijo, glede na to, da se ves čas pojasnjuje, da vojska pomaga policiji pri varovanju meje s Hrvaško, je Sirk še pojasnil, da vojska policiji pomaga pri varovanju državne meje. Zakaj je bilo konkretno tisti dan treba varovati mejo z Italijo, ki je bila sicer zaradi epidemije novega koronavirusa zaprta, pa je po besedah Sirka treba vprašati policijo. Ta namreč odreja delo vojakom, določa tudi območje za nadzor, vojaki pa na tej nalogi izpolnjujejo njihova navodila.
Kaj konkretno se je dogajalo 7. maja, Sirk ni hotel pojasnjevati, ker da že poteka predkazenska preiskava. Opozoril je pred prehitrim sklepanjem in tudi ni želel špekulirati, ali je res prišlo do tega incidenta ali ne. So pa v SV pojasnili, da so vojaki, ki sodelujejo pri tej nalogi, posebej usposobljeni in izurjeni. Imajo tudi zelo podrobna navodila, kako opravljati to nalogo, kaj se sme in kaj ne.
Pojasnil je še, da ni čisto res, da vojak pri opravljanju naloge varovanja meje ne sme uporabljati orožja. Vedno se lahko brani, sicer pa je to odvisno od presoje situacije, je pojasnil. Vojakova naloga je predvsem, da varuje sebe in policista med izvajanjem policijskih opravil.
Slovenski vojaki sicer s policisti pri varovanju meje sodelujejo v mešanih patruljah, ki jih običajno sestavljata po dva vojaka in en policist. Policistu nudita predvsem podporo in varnost pri izvajanju njegovih nalog in izvajanju postopka z osebami.