Evropska komisija pod vodstvom Ursule von der Leyen se bo morda morala v Evropskem parlamentu soočiti z glasovanjem o nezaupnici. Predsednica parlamenta Roberta Metsola je o prihajajočem glasovanju obvestila vodje poslanskih skupin. Če bi parlament Komisiji izglasoval nezaupnico, bi morala celotna komisija odstopiti – kar bi pomenilo politični pretres v Bruslju.
GLASOVANJE O NEZAUPNICI URSULI VON DER LEYEN: Predlog je vložil romunski poslanec, to so očitki
Svet
Pobudo za glasovanje o nezaupnici je sprožil romunski poslanec Gheorghe Piperea. Da bi se o njej lahko prihodnji teden v Evropskem parlamentu uradno razpravljalo in glasovalo, jo je moralo podpreti najmanj 72 poslancev. Kljub temu pa je verjetnost, da bi bil predlog uspešen, zelo majhna.
Za izglasovanje nezaupnice je potrebna dvotretjinska večina oddanih glasov in hkrati večina vseh članov parlamenta. To pomeni najmanj 361 glasov, če so prisotni vsi poslanci, oziroma 480 glasov. Na zadnjem glasovanju novembra lani je Komisija Ursule von der Leyen prejela 370 od 688 oddanih glasov.
Očitki glede politike med pandemijo in netransparentnih pogodb s farmacevtskimi podjetji
Piperea in drugi pobudniki očitajo von der Leyen in Komisiji, da še vedno zavračajo razkritje vsebine sporočil, ki naj bi jih v času pandemije izmenjala s predsednikom ameriškega farmacevtskega podjetja Pfizer. Sodišče EU je nedavno odločilo, da zavrnitev razkritja za zdaj ni bila pravno ustrezno obrazložena.
Kritiki izpostavljajo tudi, da so cepiva proti covidu-19 v vrednosti približno štiri milijarde evrov ostala neporabljena, poleg tega pa naj bi Komisija z domnevno pristransko uporabo zakonodaje o digitalnih storitvah vplivala na volitve v državah članicah, kot sta Romunija in Nemčija.
Vodja Evropske ljudske stranke Manfred Weber je predlog označil za politično igro brez resnične možnosti za uspeh. "Evropa je pred letom dni glasovala in Ursula von der Leyen vodi Unijo v turbulentnih časih s trdnim mandatom," je dejal član CSU.
"Gre za vse bolj neodgovoren populizem političnih skrajnežev," sta glasovanje komentirala Daniel Caspary (CDU), predsednik skupine CDU/CSU v Evropskem parlamentu, in Angelika Niebler (CSU), sopredsednica skupine ter vodja CSU v Evropskem parlamentu, piše Bild.