DVIG TROŠARIN NA ALKOHOLNE PIJAČE: Kaj to pomeni za cene piva?

Slovenija

Vlada z dvigom trošarin na alkoholne pijače, predvsem pivo, po pojasnilih ministra za finance Klemna Boštjančiča in ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Ruper zasleduje predvsem cilje zdravstvene politike. Alkohol je namreč eden ključnih javnozdravstvenih problemov, sta izpostavila. Sedemodstotni dvig je po Boštjančičevih besedah kompromis.

Z uredbo, ki jo je vlada sprejela maja, se bodo s 1. junijem trošarine na alkohol in alkoholne pijače, ki so predmet trošarine, zvišale za sedem odstotkov.

Strateški svet za zdravje je sprva predlagal spremembo višine trošarin na alkohol in alkoholne pijače v višini uskladitve z inflacijo, in sicer od zadnje spremembe trošarine, kar bi pomenilo zvišanje v višini 25,7 odstotka. Potem ko je finančno ministrstvo opravilo več razgovorov z deležniki, je predlagalo občutno nižji, sedemodstotni dvig trošarine.

"Iskali smo kompromis med pričakovanji zdravstvene stroke in pričakovanji gospodarstva. Nihče ni zadovoljen, ampak običajno je tako pri kompromisih," je v današnji izjavi za medije v Ljubljani izpostavil minister Boštjančič.

Trošarine na alkohol se po njegovih besedah niso zvišale več kot 10 let, v tem vmesnem času pa so maloprodajne cene alkoholnih izdelkov narasle.

Kot je izpostavil, so za leto 2024 obračunani prihodki od trošarin na alkohol in alkoholne pijače znašali 123,6 milijona evrov. Od tega 88,7 milijona evrov predstavljajo trošarine na pivo, pri tem trošarine na pivo malih proizvajalcev 950.000 evrov oz. manj kot 0,8 odstotka vseh trošarin na alkohol.

"Stvar, ki je zelo pomembna in se jo ves čas tudi pozablja, je, da ne gre za dajatev, ki jo plačujejo proizvajalci, gre za dajatev, ki jo plačujemo potrošniki, ko kupujemo alkoholne izdelke kjerkoli že, v trgovinah ali v restavracijah," je dejal minister.

Zaradi zvišanja trošarine bi se prihodki iz naslova trošarin za pivo, ki ga proizvedejo mali pivovarji, po oceni ministrstva povečali za 67.000 evrov na leto. Za vse proizvajalce piva, male in velike, pa bi sprememba trošarine pomenila 6,3 milijona evrov letno več.

Kaj to pomeni za cene piva?

Ob trenutnih cenah piva na trgu se bo cena 0,5 litra piva, če ta vsebuje pet odstotkov volumenskega alkohola, zvišala za 2,6 centa. Za male pivovarje se bo torej zvišala za manj, natančneje 1,3 centa. Vse ob predpostavki, da se sprememba trošarine prenese v končno ceno piva in se ostale sestavine cene piva ne spremenijo, je še dejal minister.

Po oceni finančnega ministrstva bi zvišanje trošarine za vse male proizvajalce piva pomenilo 67.000 evrov dodatne trošarine na leto, kar je v povprečju približno 700 evrov na malega proizvajalca piva na leto. Odločitev, ali se bo sprememba trošarine odrazila v končni ceni piva in prenesla na potrošnika, je prepuščena proizvajalcem in trgovcem.

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je dodala, da si na področju alkoholne politike z vidika javnega zdravja želijo uvedbe ukrepov, ki bodo prispevali k zmanjšanju dostopnosti do alkohola oz. alkoholnih pijač, seveda predvsem za ranljive skupine, kot so otroci in mladostniki.

"Znanstveno je namreč dokazano, da je ustrezna cenovna politika povezana s povpraševanjem po alkoholu. Seveda imamo še druge ukrepe, kot so omejitev fizičnega dostopa ali omejitev oglaševanja alkoholnih pijač," je poudarila. Dodala je, da je v Sloveniji alkohol eden izmed najbolj razširjenih psihoaktivnih snovi in povzroča številne negativne posledice za zdravje in za življenje posameznikov, s tem pa tudi njihovih družin in celotne družbe.

Slovenija se uvršča med države, ki imajo eno najvišjih porab alkohola. "Alkohol je eden od vodilnih dejavnikov za breme bolezni, za absentizem, za prezgodnjo smrtnost, povezan je z več kot 200 bolezenskimi stanji, med katerimi so tudi številne vrste raka, bolezni jeter, duševne motnje, je tudi pomemben dejavnik tveganja za poškodbe, vključno s prometnimi nesrečami in delovnimi nesrečami, prav tako tudi s samomori in nasiljem," je podčrtala.

Predsednica strateškega sveta za prehrano Nataša Fidler Mis in predsednik strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj sta v skupni izjavi izpostavila, da se v Sloveniji že vrsto let soočamo z resnimi izzivi na področju javnega zdravja, med katerimi izstopajo prekomerno uživanje alkohola, sladkih pijač in tobačnih izdelkov. Ti izzivi neposredno prispevajo k bremenu kroničnih nenalezljivih bolezni, ki ne le poslabšujejo kakovost življenja prebivalcev, temveč tudi močno obremenjujejo zdravstveni sistem.

"V podporo nedavno sprejeti uredbi vlade o povišanju trošarin na alkohol, zlasti pivo, želiva poudariti, da so razlogi za ta ukrep trdno utemeljeni z vidika varovanja zdravja prebivalstva. Zvišanje trošarin ni usmerjeno v ustvarjanje dodatnih proračunskih prihodkov, ampak predvsem v zmanjšanje dostopnosti alkohola, kar dokazano vodi k zmanjšanju njegove porabe, zlasti med mladimi," sta zapisala v sporočilu.

Ministra sta pojasnila, da se pogovarjajo tudi o trošarinah na vino, a sta oba izpostavila njegov poseben status.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija