DODATNO PRIZNANJE UNIVERZI NA PRIMORSKEM: Zaupana ji je organizacija ugledne mednarodne konference Unescove mreže

Piran

Unescova mreža UNITWIN organizira bienalno 7. mednarodno znanstveno konferenco na temo 'Kultura, turizem in razvoj', v sodelovanju članice Univerza na Primorskem, Fakultete za turistične študije v Portorožu med 15. in 20. majem 2022.

Mreža UNESCO UNITWIN 'Kultura, turizem, razvoj' že od leta 2010 organizira bienalne mednarodne konference na temo svetovne dediščine in turizma. Na konferenci bodo predstavljeni akademski prispevki ter vrsta izbranih panelnih razprav, doktorskih delavnic in spletnih satelitskih dogodkov o aktualnih vprašanjih, povezanih s tremi glavnimi temami: (1) Območja svetovne dediščine v spreminjajočem se svetu, (2) Turistične inovacije in (3) Trajnostni razvoj.

V zadnjem desetletju so tako turizem kot območja svetovne dediščine doživeli pomembne in celo dramatične spremembe svojih okoljskih, tehnoloških, gospodarskih in družbenih razmer. Novi izzivi zahtevajo nova izhodišča, nove strategije in nove rešitve za odpornejši in trajnostni turizem na območjih svetovne dediščine. Globalne izzive in usmeritve nadaljnjega razvoja dediščinskega turizma bodo na prvi dan konference predstavili ugledni mednarodni strokovnjaki, med njimi koordinatorka mednarodne mreže UNESCO UNITWIN za področje kulture, turizma in razvoja Maria Gravari Barbas (Francija), mednarodno nagrajena raziskovalka trajnostnega turizma in ambasadorka znanosti Republike Slovenije Sara Dolničar (Avstralija) ter svetovno priznana klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Na konferenci pričakujejo okoli 150 udeležencev iz vrst mednarodnih strokovnjakov in znanstvenikov, ki so aktivno vključeni v ocenjevanje in raziskovanje svetovne kulturne dediščine. Med njimi bodo svoje poglede predstavili svetovno priznani strokovnjaki UNESCO-vih organizacij z vseh celin. Do konca januarja je bilo prijavljenih 92 povzetkov 178 avtorjev iz 35 držav.

Izvedba konference je predvidena v hibridni izvedbi, zaradi negotovih razmer v zvezi s pandemijo po svetu. Program je zasnovan v 70 odstotkih izvedbe živo in se bo sproti prilagajal razmeram. V okviru uglednega mednarodnega dogodka bodo potekale številne spremljevalne aktivnosti, izvedene z namenom predstavitve naše kulturne dediščine. Konferenca bo poleg programskih vsebin vključevala oglede lokacij UNESCO-ve svetovne dediščine v Sloveniji, 'premierno' tudi novo uvrščene Plečnikove dediščine v Ljubljani. Pri tem bodo izpostavili primere dobrih praks zglednega povezovanja s turističnim gospodarstvom.  

"Z odzivom na konferenco smo zadovoljni, saj je nad pričakovanji, namreč udeležila se je bo raznolika akademska skupnost iz 35 držav. Veselimo se akademskih razprav ter različnih pogledov na inovativnost, ki bo prispevala k trajnostnemu razvoju turizma na dediščinskih območjih. Pri organizaciji konference se bomo potrudili, da naredimo nepozaben vtis tudi s spremljevalnimi dogodki, predvsem z obiskom UNESCO-vih lokacij v Sloveniji," je poudarila predsednica Organizacijskega odbora konference in koordinatorka aktivnosti Univerze na Primorskem v mreži UNESCO UNITWIN dr. Aleksandra Brezovec.

Rektorica Univerze na Primorskem prof. dr. Klavdija Kutnar pa je izpostavila: "Izjemnega pomena je, da se prav v okviru naše Univerze na Primorskem odvijajo Unescova prizadevanja za trajnostno povezovanje dediščine in turizma. Poleg nedavno ustanovljene nove Unescove Katedre za interpretacijo in izobraževanje za spodbujanje celostnih pristopov k dediščini je zaupana organizacija ugledne mednarodne konference Unescove mreže dodatno priznanje raziskovanju in mednarodnemu akademskemu povezovanju Univerze na Primorskem na tem področju."      

Več informacij na spletnem mestu konference.


MREŽA UNESCO UNITWIN – 'Kultura, turizem, razvoj' je program, ki ga je leta 2002 ustanovila Unescova katedra 'Kultura, turizem, razvoj' iz Pariza 1 Panthéon-Sorbonne in jo sestavlja približno 30 univerz po vsem svetu. Mreža predstavlja tesno povezan sistem sodelovanja pri raziskavah, izmenjavah in širjenju znanja med univerzami, odločevalci, nevladnimi organizacijami, civilno družbo in zasebnim sektorjem. Njen glavni cilj je spodbuditi odgovorno in etično vizijo turizma kot sredstva za trajnostni razvoj ozemelj in krepitev kulturne raznolikosti.